Şuşa Zaferi: Sosyal medyada gündem oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 18:07
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 18:07

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, bugün Şuşa kentinin Ermenistan işgalinden kurtarılmasını açıklamasının ardından Türkiye’den de sevinç ve tebrik mesajları gelmeye başladı. İktidarı, muhalefeti, belediyesi, spor kulübü… Bütün Türkler Şuşa’nın zaferi için tek yürek oldu. Türkiye’den Azerbaycan’a kutlama mesajları peş peşe geldi.

Karabağ’ın kalbi Şuşa’nın 28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılması Türkiye’de sevinçle karşılandı. Birbiri ardına kutlama mesajları paylaşıldı.

TBMM MECLİS BAŞKANI

Türkiye Büyük Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Şuşa zaferini kutladığı mesajında, “Şuşa Azerbaycan’dır. Hayırlı mübarek olsun” diyerek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak” ifadesini de hatırlattı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

Milli Savunma Bakanlığından, Dağlık Karabağ’daki kritik öneme sahip Şuşa kentini Ermenistan’ın işgalinden kurtaran Azerbaycan’ı kutlama paylaşımı yayımlandı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Kahraman Azerbaycan ordusu, kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Tebrik ediyoruz. Azerbaycan Türkü kardeşlerimiz 28 yıl sonra Şuşa’daki meşhur har-ı bülbül çiçeğinin açışını izleyecekler, kokusuna doyacaklar. Ne mutlu onlara.” ifadelerine yer verildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: MESUT YAŞA AZERBAYCAN

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’ın kültür başkenti kadim şehir Şuşa’nın azatlığı kutlu ve uğurlu olsun” dedi.
Çavuşoğlu, “Bayrak gününde şanlı Azerbaycan bayrağı bir daha inmemek üzere Şuşa’da da dalgalanacak. Üç renkli bayrağınla mesut yaşa Azerbaycan!” ifadelerine yer verdi.

ADALET BAKANI GÜL: ŞUŞA’NIN ÖZGÜRLÜĞÜ KUTSANMIŞ

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Şuşa zaferini kutladığı mesajında “Şuşa’nın özgürlüğü kutsanmış. Üç renkli bayrakla mutlu yaşa. Şanlı Anavatan! Azerbaycan!” ifadelerine yer verdi.

T.C. CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise mesajında“Şuşa, Ermenistan işgalinden kurtuldu. Zaferin kutlu, gazan mübarek olsun gardaşım.” dedi.

T.C. İLETİŞİM BAKANI: BAYRAKLARIMIZ SEMALARDA İLELEBET…

Türkiye Cumhuriyeti Cumuhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev’in “Teşekkürler Kardeş Türkiye” mesajına atıfta bulunarak “Bayraklarımız semalarda ilelebet dalgalansın, birlik ve beraberliğimiz daim olsun aziz kardeşim” dedi.

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ: YENİ ZAFERLERİNİZ MÜBAREK OLSUN

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın de “Yeni zaferleriniz mübarek olsun, Şuşa’nın kurtuluşu hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: ŞUŞA ZAFERİ HAYIRLI OLSUN

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise mesajında “Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı” ifadelerine yer vererek “Kardeş Azerbaycan’ın zaferi kutlu olsun. Şuşa zaferi hayırlı olsun. Çok sevinçliyiz.” dedi.

MHP’DEN ANLAMLI PAYLAŞIM

Milliyetçi Hareket Partisi, Şuşa zaferi sonrası resmi sosyal medya hesabından aşağıdaki görseli paylaşarak, “Hasret bitti” ifadesini öne çıkardı..

AKŞENER: KARA BULUTLARIN ARDINDAN GÜNEŞ DOĞDU

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de sosyal medyadan yayınladığı mesajda, sevinicini, “Kurtuluş sevdasıyla yanıp tutuşan Karabağ’ımızın kalbi #Şuşa Azerbaycan’ımıza kavuştu. Kara bulutların ardından güneş doğdu. Şükürler olsun.” sözleriyle paylaştı.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’DAN KUTLAMA

MANSUR YAVAŞ: ŞUŞA AZERBAYCANDIR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Şuşa’nın işgalden kurtulmasıyla ilgili duyduğu mutluluğu sosyal medyada paylaştı. Yavaş, 28 yıl evvel kış soğuğunda evlerini terketmek zorunda kalan Azerbaycan Türklerinin görselini de paylaşarak, o günlerde yaşanan acıları da yad etti.

KARABAĞ SAVAŞI EMEKTARI ALAN’IN MESAJI

1992 Karabağ Savaşı emektarı emekli Türk asker, emekli korgeneral, eski Özel Kuvvetler Komutanı, 24. Dönem MHP İstanbul milletvekili Engin Alan’ın Şuşa zaferine ilişkin mesajında yer verdiği ifadeler “Şuşa Özgür. Sırada Hankendi ve bütün Karabağ var. Kahraman Azerbaycan Ordusuna aşk olsun!” şeklinde oldu.

ÜNLÜ İSİMLERDEN TEBRİK VE SEVİNÇ PAYLAŞIMLARI

Şuşa’nın zaferi için tek yürek olan Türkiye’deki siyaset, spor, sanat ve birçok alandaki isim tarafından sosyal medya aracılığıyla yayımlanan Azerbaycan’a kutlama mesajları şöyle: