Süleyman Şah kimdir? Nerede ve nasıl öldü?

Güncel
Ömer Cihad Kaya
24 Aralık 2020, 15:00
Ömer Cihad Kaya
24 Aralık 2020, 15:00

Osmanlı İmparatorluğunun ve Anadolu’daki Türklerin var oluşunda önemli bir rolü olan Süleyman Şah’ın, doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgiler yer almamakla birlikte tahminen 1178’de doğduğu ileri sürülüyor.

Hayat hikayesi ve nasıl öldüğü merak konusu olan Süleyman Şah, Kayıların büyük atası Kaya Alp’in oğlu, Ertuğrul Gazi’nin babası ve Osman Gazi’nin dedesidir. Süleyman Şah, Anadolu’ya Halep üzerinden giren Kayı boyunun reisi olarak da ün salmıştır. Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’daki istilası üzerine, Türkistan’dan batıya doğru göç eden Kayı boyu, Türkistan’dan Doğu Anadolu’ya gelerek, Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşmiştir. Aynı zamanda Haçlı Kalesi’nin fethi Süleyman Şah’ın devrinde gerçekleşmiştir.

SÜLEYMAN ŞAH NASIL ÖLDÜ? ŞEHİT Mİ EDİLDİ?

Süleyman Şah’ın ölümü ile ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Bunlardan biri Süleyman Şah’ın Fırat Nehri’nde boğulduğu, diğer bir söylenti, Süleyman Şah Tutuş savaşında şakağına ok atılarak öldürüldüğü, başka bir söylentiye göre Süleyman Şah Tutuş savaşında kaybedeceğini kabullendiği zaman atından inip çizmesindeki bıçakla kendini öldürdüğüdür.

KRİZE NEDEN OLAN SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ: NEREYE TAŞINDI?

Süleyman Şah ölümünden sonra Caber Kalesi’nin Fırat nehri hizasındaki kuzeyde bir kümbete defnedildi. Fakat 21 Şubat 2015 tarihinde Türkiye, Suriye’deki iç savaş nedeniyle gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu neticesinde türbe geçici süreliğine Türkiye sınırına 180 metre mesafedeki Eşme köyüne taşındı.