Suikasta uğrayan Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 12:02
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 12:02

Japonya eski başbakanı Shinzo Abe, ülkenin batısındaki Nara’da kampanya konuşması sırasında suikasta uğradı. Abe’nin hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybettiği bildirildi.

Japonya ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe, 8 Temmuz 2022 tarihinde ülkenin batısındaki Nara’da düzenlenen seçim kampanyasında konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. Abe’nin yerel bir hastaneye kaldırıldıktan hayatını kaybettiği bildirildi.

Kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için kalabalığa konuşma yaptığı sırada vurulan eski Japonya başbakanının yerel bir hastaneye kaldırıldığı kaydedildi. Vurulduktan sonra kalp krizi geçiren Abe’nin hastanede hayatını kaybettiği aktarıldı.

Saldırı sonrasında 42 yaşındaki suikast şüphelisi gözaltına alındı. Saldırganın eski asker olduğu öğrenildi.

Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno gazetecilere verdiği demeçte, polisin silahlı şüpheliyi olay yerinde tutukladığını belirterek “Bunun gibi barbarca bir hareket, nedenleri ne olursa olsun kesinlikle affedilemez ve bunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Japonya’nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe, kronik bir sağlık sorununun yeniden ortaya çıkması nedeniyle 2020’de istifa etmişti.