Soçi'de üçlü toplantının ardından ortak bildiri: Azerbaycan ve Ermenistan sınırların belirlenmesi için komisyon kuracak

Güncel
Ömer Kaya
26 Kasım 2021, 21:26
Ömer Kaya
26 Kasım 2021, 21:26

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Soçi’de görüştü. Üçlü görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlandı. Azerbaycan ve Ermenistan’ın sınır belirleme hususunda anlaştığı bildirildi.

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında görüşme yapıldı. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, bugün görüşmenin Bakü saatiyle 17.05’te başladığını duyurdu. Üçlü görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlandı.

SOÇİ’DEKİ ÜÇLÜ TOPLANTININ ARDINDAN ORTAK BİLDİRİ

Bildiride; Azerbaycan-Ermenistan sınırında istikrar ve güvenliğin artırılması konusunda uzlaşı sağlandığı dile getirildi. İkili bir komisyon oluşturulmasına yönelik adımlar atılması kaydedildi. Öte yandan, tarafların talebi halinde Rusya’nın desteğini isteyeceğini belirtildi. Yayımlanan bildiride, Karabağ’ın ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmanın önemine işaret edildi ve tarafların bu noktada anlaşmaya vardığı vurgulandı.