Siyasi tutsak Edem Smailov'un eşi yaşadıklarını anlattı: Tutuklanacağını tahmin ediyorduk

Güncel
Elvina Khalilova
06 Kasım 2019, 17:34
Elvina Khalilova
06 Kasım 2019, 17:34

Kırım Haber Ajansı (QHA), işgalci Rusya tarafından alıkonulan siyasi tutsakların yaşamlarını ele aldığı yazı dizisini yayımlamaya devam ediyor.

İnsan hakları savunucularının verilerine göre, en az 95 Kırımlı siyasi nedenlerden ötürü Rusya veya işgal edilen Kırım’daki tutukevlerinde bulunuyor. Söz konusu siyasi tutsakların 67’sinin ise Kırım Tatarı olduğu biliniyor.

Yazı dizisinin bu bölümünde “Topçiköy” dini cemaat başkanı, siyasi tutsak Edem Smailov’un eşi Lilya Smailova yaşadıklarını aktardı.

Edem Smailov, Kırım Tatarlarına işgalciler tarafından uygulanan baskıları dile getirmek adına yapılan faaliyetlere aktif bir şekilde katılıyordu. Gözaltına alınmadan önce de Kırım Tatar siyasi tutsakların ailelerine yardım ediyordu.

Smailov, uydurma delillerle bir yılı aşkın bir süredir, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesine (terör teşkilatının faaliyetlerine katılma) muhalefetten tutuklu bulunuyor.

LİLYA SMAİLOVA EŞİNİN İŞGALCİLERCE ALIKONULMA SÜRECİNİ VE YAŞADIKLARINI ANLATTI

Siyasi tutsak Edem Smailov’un eşi Lilya Smailova, kocasının tutukluluk sürecini ve yaşadıklarını şu ifadelerle anlatıyor: 

“Edem 21 mayıs 2018 tarihinde, Kırım Dayanışması’nın Koordinatörü Server Mustafayev ile aynı gün tutuklandı. 

2014 yılında Kırım’daki durum kötüye gidince eşim aktif bir şekilde (Kırım Tatarlarının) mahkemelerine ve aramalara katıldı. Bu olaylara, kayıtsız kalamamıştı.

İşgalci güçlerin, herhangi bir kişinin evine gelebileceklerini görüyorduk. Çünkü ilk tutuklananlar arasında, mesela, Birinci Bahçesaray Grubu’nda hem diş hekimi, hem inşaatçı, hem de aşçı vardı. O yüzden kocamın da, (bir gün) tutuklanacağını tahmin ediyorduk. Üç çocuğumuz var, onları da buna hazırlıyordum. Kırım’dan gitmemeye kararlıydık. Çünkü, Kırım bizim ana vatanımız, akrabalarımız, milletimiz hepsi burada. Halkımızı, bu durumda yalnız başına bırakamazdık.

ARAMA GÜNÜ…

Ben, arama günü evde yoktum. O gün annemin evindeydim. Eve dönünce, içeri girmeye çalıştığımda buna izin vermediler. Bir pazartesi günüydü. Çocuklar okula gidecekti. Komşumuz, çocukları okula götürecekti. Ama işgalciler buna da izin vermedi. O gün çocuklar, okula gitmedi. 

Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Smailov’un kızları; Aliye, Esma ve Fatime…

“ARAMA EN ÇOK ÇOCUKLARIN ODASINDA SÜRMÜŞ”

Evimizdeki arama tam yedi buçuk saat sürdü. Eve girdiğimde her şey karmakarışıktı. Çocuklara bu durumu sorduğumda bana, aramanın en çok onların odasında gerçekleştiğini anlattılar. Okul çantalarını, defterleri, ders kitaplarını ve notları kontrol etmişler. Bir düşünün, arama sırasında en çok vakti çocuk odasında geçirmişler.

Çocukların anlattığına göre, arama sırasında babaları ile onları ayırmışlar. Birbirleriyle ana dilinde konuşmalarını yasaklamışlar. Çocuklarım, bu olaylardan sonra çok kötü bir durumdaydı. 

EDEM SMAİLOV, DOĞUM GÜNÜNDE TUTUKLANDI

Eşimin gözaltına alınışının ertesi günü önleyici tedbir uygulandı. Tam da o gün, eşimin doğum günüydü, 50 yaşına basmıştı. Yani doğum gününde böyle bir ‘hediye’ oldu.

“O ŞİMDİ, ROSTOV’DA YALNIZ BAŞINA BİR HÜCREDE TUTULUYOR”

Edem, bir yıl dört ay boyunca Akmescit’teki gözaltı merkezinde tutuldu. Onu, bu zaman zarfında iki üç sefer açık duruşma sırasında görebildim.

En büyük kızlarım da pasaportları olduğundan bu mahkemeleri ziyaret edebildiler. Küçük kızıma, uzaktan bile babasını görmesine izin vermediler. Resmi görüşmelere izin verildiğinde, tutuklular Rostov’a götürülecekti. Yani görüşme iznini, Rostov Bölge Mahkemesinden almamız gerekiyordu. Bu yüzden, çocuklarla birlikte gidip onunla görüşemedik.

Onunla iletişimi avukat yardımı ile kuruyoruz. Onun bulunduğu koşulları, kaldığı 26 kişilik koğuştaki yaşadığı zorlukları mektuplardan öğrenebildim. O şimdi, Rostov’da yalnız başına bir hücrede tutuluyor.

(İşgalcilerin) Bizim eşlerimizi, babalarımızı ve oğullarımızı bu tür kurgulanmış davalarla suçlamaları ve onlara “terörist” yaftası yapıştırmaları çok büyük bir haksızlık ve saçmalık. 

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da bazı Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine, diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine düzenlendiği bildirildi.

Bahsi geçen Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü. Böylece Server Mustafayev ve Edem Smailov’a karşı açılan davaların Bahçesaray’da alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan “Hizb’ut Tahrir Davasına” eklendiği söylendi.

SÖZDE MAHKEME KIRIM TATARLARINI TUTUKLADI

Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiev Bölge Mahkemesi, 22 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı duruşmada, Server Mustafayev’in ve Edem Smailov hakkında tutuklama kararı çıkardı.