Siyasi tutsak Arifmemetov'a hücre cezası

04 Ekim 2019, 15:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurulan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Osman Arifmemetov’un, işgalciler tarafından iki uyarı aldığı ve 5 günlüğüne hücre cezasına gönderildiği öğrenildi.

Arifmemetov’un avukatı Aleksey Ladin, siyasi tutsak Arifmemetov ile FSB binasında görüştükleri sırada olayı öğrendiğini aktardı.

“ŞİKAYET EDECEĞİZ”

Kırım Dayanışmasına konuşan Ladin, “Osman, uydurma sebeplerden dolayı iki uyarıya ve 5 günlük hücre cezasına maruz kaldı. Şikayet edeceğiz. Osman’ın yaşadığı olay Emir Üsein Kuku ve diğer muhafazakar Kırım Tatarlarının yaşadığı durumla aynısı. Onlar geldiğinde her tarafları inceleniyor. Dini değerlerine ters geldiği için bunu yapmayı reddediyorlar ve cezaya çarptırılıyorlar” dedi.

“SELAM ALEYKÜM DEDİĞİ İÇİN CEZA ALDI!”

Ayrıca, avukat Ladin Arifmemetov’un uyarılardan birini sözde davası ile alakası olmayan cebindeki bir kağıt yüzünden aldığını bildirdi.

Aleksey Ladin “İnsan belki şiir yazıp cebinde taşıyordur, onun da ‘davayla’ bir alakası yok. Sadece davasıyla ilgili şeyleri taşıyacak diye bir kural yok…İkinci uyarıyı mahkumlardan biriyle Kırım Tatarca ‘Selam Aleyküm’ şeklinde selamlaştığı için aldı” dedi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.

işgalci Rusya
SİYASİ TUTSAK