SGK: İşten çıkarma kısıtlaması yeniden düzenlendi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Nisan 2021, 10:29
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Nisan 2021, 10:29

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işten çıkarma kısıtlamasını yeniden düzenledi. Buna göre istisna olarak uygulanan “ahlak ve iyi niyet” maddesindeki işten çıkarma sebepleri, bundan sonra ayrı başlıklarda yer alacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu, işten çıkarma kısıtlamasını yeniden düzenlendiğini bildirdi. Çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine, istisna olarak uygulanan “ahlak ve iyi niyet” maddesindeki işten çıkarma sebepleri, artık ayrı başlıklarda yer alacağı öğrenildi. İşten çıkarmalar koronavirüs salgı nedeniyle yaklaşık bir yıldır fesih kısıtı adıyla yasaklanmıştı. Bu uygulamada, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” istisna olarak kabul edilmişti. Yeni düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde Kod 29 olarak yer alan bu istisnalar alt başlıklara ayrıldı.

AYRI AYRI DEĞERLENDİRİLECEK

SGK tarafından yapılan açıklamada, “İş Kanunu’nunda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında işten ayrılış işlemlerinin SGK’ya bildirimleri ’29 no’lu kod’ üzerinden yapılmaktadır” denildi.

FESİH DÜZENLEMESİ

İşten çıkarmalarda görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek, cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak ve hırsızlık gibi haller artık ayrı ayrı bildirilecek. Bu istisna maddeleri kullanılarak, haksız işten çıkarılmaların önüne geçilmesiNİN hedeflendiği belirtildi.