Şengül Hablemitoğlu: Zanlının Ukrayna'dan Türkiye'ye iadesini bekliyoruz

18 Aralık 2019, 14:33

Kırım Tatar kökenli araştırmacı, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Türkiye uzun yıllar bu suikastı konuştu. Suikast tarihinden tam 17 yıl sonra katil zanlılarından birinin Ukrayna’da yakalandığına dair haberler çıktı. QHA ise bu haberi 11 Temmuz 2019 tarihinde duyurmuştu. Hablemitoğlu’nun ölüm yıl dönümünde eşi Şengül Hablemitoğlu ve avukatı, cinayetin 17. yıl dönümü ve basına yansıyan haberlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Şengül Hablemitoğlu, suikastın arkasındaki güçlerin ortaya çıkması için katil zanlısının Ukrayna’dan Türkiye iadesinin önemine vurgu yaptı.

Ukrayna’da yakalanan ve cinayetle ilişkisi olduğu iddia edilen kişiye dair Adalet ve Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı belirtilen açıklamada, şüphelinin Türkiye’ye iadesi talep edildi.

İLK KEZ TETİKÇİ OLABİLECEK BİR KİŞİ YAKALANDI

Şengül Hablemitoğlu’nun avukatı tarafından yapılan açıklamada, 17 yıldır devam eden dava sürecinin son 3 yılındaki çalışmalar sayesinde bugünkü sonuçların elde edildiği belirtilerek, “Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması, kimliği belli grupları koruma güdüsüyle 14 yıl kaybettikten sonra, kamu adına üstlendiği görevi hakkıyla yapmaya çalışan bir savcılık kurumunun 3 yıllık çalışması sayesinde, giderilmesi olanaksız eksik tahkikata rağmen bir noktaya geldi.”

FETÖ ÇATI DAVASINDAKİ AYRINTI

Öyle ki, devlet aygıtının sıklıkla değişen siyasal konumuna göre Ergenekon ya da temelsiz ihbarlarla tetikçi/azmettirici ekseni belirlenen soruşturma dosyasında, 15 Temmuz kalkışmasından kısa süre önce hazırlanan FETÖ Çatı Davası iddianamesinin eklerine gizlenmiş bir ayrıntının peşine düşmemiz ve taleplerimizin Savcılık makamı tarafından dikkate alınmasıyla ilk kez tetikçi olabileceği ihtimaliyle bir kişi yakalanmıştır.” denildi.

DAVA 3 YILDIR DERİNLEŞTİRİLDİ

Soruşturmada isimleri geçen kişilere dair bilgi sahipleri olduğunu ifade eden avukat Ersan Barkın, gizlilik kararında duydukları sadakat nedeniyle açıklamada bulunmadıklarını söyledi. Davanın 3 yıldır derinleştirildiğini vurgulayan avukat Barkın, yapılan incelemelerin sonucunun görülebilmesi için öncelikle zanlının iade edilmesinin gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“GİZLİLİK KARARINA DUYDUĞUMUZ SADAKAT NEDENİ İLE SESSİZ KALDIK”

“Soruşturmanın 3 yıldan bu yana, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından derinleştirildiği, bu kapsamda adı geçen kişi ya da kamuoyunda ismi bilinen başkaca şüpheli şahısların HTS analizlerinin, baz istasyonu sinyallerinin incelendiği, olaya dair görgü tanıkları ve bilgi sahiplerinin anlatımlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği konusunda bilgi sahibiydik. Bu kapsamda, şüpheliden yakalama anından itibaren aile olarak bilgi sahibi olduğumuz halde, dosyanın geleceği için alınan gizlilik kararına duyduğumuz sadakat nedeniyle saygıyla beklediğimiz sürecin, gerçekten failin ve ardındaki gücün aydınlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecektir. Ancak, bu sürecin görülebilmesi öncelikle adı geçen kişinin yakalandığı Ukrayna’dan ülkemize iadesiyle mümkün olabilecektir.

UKRAYNA’DA ÜST DÜZEY BİR DEVLET GÖREVLİSİNİN KIZI İLE EVLİ İDDİASI

Ayrıca ailenin avukatı, Ukrayna’da yakalanan zanlının Ukrayna’da üst düzey bir devlet görevlisinin kızı ile evli olduğunu iddia etti. Barkın, zanlının 10 Ocak 2020 tarihinde salıverilmesi söylentisinin de doğru olabileceğine dikkat çekerek, “Her ne kadar ülkemizin Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları eliyle iade dosyasının Ukrayna Devleti’ne sunulduğu ifade edilmiş olsa da, aynı ülkede başka dosyalardan daha sonra yakalan kişilerin ülkemize iade edilmesine karşın, dosyamız şüphelisi şahsın tutukluluk halinin ev hapsine dönüşmesi, siyasi sığınma talebinin değerlendirilmesinin 5 ayı aşkın süredir sonuçlandırılmaması ailemizi endişeye sevk etmektedir. Şüphelinin yakalandığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmasına rağmen, hala gerek Türkiye Cumhuriyeti Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları, gerekse Ukrayna Devleti yetkili organları tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olması, belli çevrelerce şüphelinin, Ukrayna merkezli uluslararası faaliyetlerin içinde olduğu, Ukraynalı bazı devlet görevlileriyle akrabalık ilişkileri bulunduğu iddiası 10 Ocak 2020 tarihinde salıverileceğine ilişkin fısıltıların gerçek olabileceğine dair endişelerimizi artırmaktadır.”

CİNAYET SORUŞTURMASINDA FETÖ ŞÜPHESİ

Yapılan açıklamada, cinayetin işlendiği dönemde hazırlık soruşturmasında görev yapan resmi görevlilerin neredeyse tamamının FETÖ suçlaması nedeni ile tutuklandığına ya da ihraç edildiğine dikkat çekildi. Zanlının ülkeye iadesi için gereken etkili bir soruşturma yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, “Aynı biçimde, son günlerde medyada adı geçen eski Cumhurbaşkanlarının, Bakanların, Milletvekillerinin ya da FETÖ’cü oldukları bilinen resmi görevlilerin sürecin neresinde oldukları da henüz bizim açımızdan anlam taşımamaktadır. Suikastı kim işledi? Arkasındaki güç neydi? Necip Hablemitoğlu niçin hedef alındı? Bu soruların tamamı, adı geçen şüphelinin ülkemize iadesini de içeren etkili bir soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. O zaman, hazırlık soruşturmasında görev yapan ve neredeyse tamamı FETÖ nedeniyle ihraç edilen/mahkum edilen emniyet görevlilerinin, Savcılık çalışanlarının varlık ve görevleri de anlaşılabilir olacaktır.” diye bildirildi.

hablemitoğlu suikasti
necip hablemitoğlu
Bunlara da bakın: