Savaşın mağduru Kırım Tatarları, Kırklareli Dupnisa Mağarası'nı ziyaret etti

Güncel
_QHA Ankara
20 Haziran 2022, 17:40
_QHA Ankara
20 Haziran 2022, 17:40

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılar nedeniyle Türkiye’de misafir edilen Kırım Tatarları, Kırklareli İl Göç İdaresi’nce gerçekleştirilen sosyal faaliyetler ile savaş atmosferinden uzaklaşmaya çalışıyor. İlde misafir edilen Kırım Tatar ve Ahıska Türkü sığınmacılar, Kırklareli Dupnisa Mağarası’nı gezdi.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı saldırıların ardından Türkiye’ye sığınan Kırım Tatar ve Ahıska Türkleri, Türkiye’nin çeşitli illerinde misafir ediliyor. Savaş bölgelerinden tahliye edilerek Kırklareli’ne yerleştirilen Kırım Tatar ve Ahıska Türkü soydaşlar, Kırklareli İl Göç İdaresi’nin düzenlediği etkinlikle moral buldu.

Savaşın başlamasının ardından 3 Mart 2022’de Kırklareli’ne gelerek burada misafir edilen sığınmacılar, bugün yapılan etkinlikte, Dupnisa Mağarası’nı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyüne getirilen aileler, mağarayı gezdi ve ardından ormanda piknik yaptı. Öte yandan, Kırklareli İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet Temelci, etkinliğe ilişkin AA’ya verdiği demeçte, Ukrayna’dan getirilen Kırım Tatar ve Ahıska Türkü ailelerin savaşla beraber yaşadıkları acıları unutmaları için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kaydetti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün Göç İdaresi Başkanlığında düzenlenen Göç Bilgilendirme Toplantısı’nda Türk soylulara uzun dönem ikamet izni verilmesine ilişkin sürecin başlatıldığını duyurmuştu. Kırım Tatarlarına yönelik olarak da yeni bir sürecin başlayacağını bildiren Süleyman Soylu, önemli açıklamalarda bulunmuştu.