600′den fazla şirket, Rusya’dan çekildi veya faaliyetlerini kısıtladı

Güncel
qha muhabir
12 Nisan 2022, 20:39
qha muhabir
12 Nisan 2022, 20:39

Araştırmalar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini başlattığı 24 Şubat 2022’den bu yana 600’den fazla şirketin, Rusya’daki faaliyetlerini durdurma veya kısıtlama kararı aldığını gösteriyor.

Yale Üniversitesine bağlı Yale School of Management kapsamında çalışan akademisyenler tarafından derlenen listeye göre 600′den fazla şirket, Rus ordusunun Ukrayna’ya yönelik saldırılarına tepki olarak Rusya’daki faaliyetlerini durdurma veya kısıtlama kararlarını açıkladı.

Araştırmacılar, işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana 1000′den fazla şirketi listeleyerek tepkilerini izliyor. Liste, şu an, 600′den fazla firmanın, Rusya’daki çalışmalarını, uluslararası yaptırımların gerektirdiğinin ötesinde bir dereceye kadar gönüllü olarak durdurduğunu veya kısıtladığını gösteriyor.

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanacak? - Son Dakika Haberleri

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.