Savaş nedeniyle Ukrayna'dan ayrılan kişi sayısı 3 milyona ulaştı

Güncel
qha muhabir
15 Mart 2022, 17:05
qha muhabir
15 Mart 2022, 17:05

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırısı başlatması nedeniyle Ukrayna’dan 1,4 milyonu çocuk olmak üzere 3 milyon kişinin komşu ülkelere sığındığı duyuruldu. Savaşın devam etmesi halinde bu sayının 4 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM) göç örgütü olan IOM’un sözcüsü Paul Dillon, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bugüne kadar Ukrayna’dan komşu ülkelere geçen mülteci sayısının 3 milyona ulaştığını aktardı.

1,4 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK MÜLTECİ OLDU

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, savaşın başından bu yana pek çok çocuğun öldüğünü veya yaralandığını belirtti. 1,4 milyondan fazla çocuk ülkeden ayrıldığının altına çizen James Elder, bunun, savaşın başından bu yana Ukrayna’da günde 70 bin çocuğun mülteci durumuna düştüğü anlamına geldiğine vurgu yaptı.

BU FELAKETTİN KURTULMANIN TEK YOLU SAVAŞIN SONA ERMESİ

Mülteci çocukların ailelerinden kopma, cinsel taciz ve insan kaçakçılığı riskleriyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunan Jamse Elder, “Bu felaketten kurtulmanın tek yolu bu savaşa son verilmesidir, şimdi sona erdirilmesidir” dedi.

4 MİLYONA KADAR SİVİLİN MÜLTECİ OLABİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Polonyalı makamlar ise, Ukrayna’dan ülkeye giriş yapan mülteci sayısının 1 milyon 830 bine ulaştığını açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, savaş başladığında Ukrayna’da durumun daha da tırmanması halinde 4 milyon kadar sivilin ülkeden ayrılabileceği uyarısında bulunmuştu.