Sanal ortamda değerler savaşı: Reddit/Place Piksel Tuval Boyama Etkinliği nedir?

Güncel
qha muhabir
06 Nisan 2022, 20:47
qha muhabir
06 Nisan 2022, 20:47

Reddit/Place isimli uygulamanın Piksel Tuval Boyama Etkinliği, 1 Nisan 2022 itibarıyla başlayarak 5 Nisan 2022 Salı 02.00’de sona erdi. Pek çok kullanıcının kullandığı bu uygulamada birçok ülkenin bayrağı, değerleri ve kültürleri yer aldı. Türklerin de kullandığı uygulamanın etkinliğine yabancı uyruklu kullanıcılar Türk bayrağı ve Atatürk portesine müdahalede bulundu. Söz konusu müdahaleyi Türk kullanıcılar korumaya aldı. Dün gece sona eren tuval boyama etkinliğinin geliri ise işgalci Rusya’nın saldırdığı Ukrayna topraklarındaki savaş mağdurlarına bağışlanacak.

Reddit/Place isimli uygulamanın Piksel Tuval Boyama Etkinliğine milyonlarca kullanıcı katıldı. Bu kullanıcıların arasında Türkler de katıldı. Türklerin de bulunduğu etkinlikte, tuval içerisinde Türk Bayrağı, Atatürk portresi, Anıtkabir, sanatçı Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri, sanatçı Barış Manço ve İstanbul silueti yer aldı.

1 Nisan 2022’de başlayan etkinlik, 5 Nisan 2022 Salı saat 02.00’de çeşitli ülkelerin bayrakları ve kültürel değerleriyle son halini aldı.

REDDİT/PLACE NEDİR?

Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) sanal ortamda piyasaya sürdüğü tuval boyama etkinliği Yazılım Mühendisi Josh Wardle’nin ortaya çıkardığı bir proje olarak yer alıyor. İlk olarak 1 Nisan 2017 yılında aktif hale gelen uygulama, bu sene de tekrar piyasada adından söz ettirdi.

Reddit Uygulaması Yönetimi, 28 Mart’ta 1 Nisan ile 4 Nisan 2022 arasında bu projeyi tekrar sahaya çıkaracağını duyurdu. Piksel Tuval Boyama Etkinliği, dünya üzerindeki Reddit/Place uygulamasının kullanıcıları tarafından çizdikleri resimlerle dolduruldu.

Büyük bir tuval görünümlü tablonun içerisinde kullanıcılar, ülkelerinin bayraklarını, toplumların değerlerini ve önemli isimleri çizerek onları unutturmuyor. Söz konusu etkinlikte kullanıcılar yeni bir çizim yapabiliyorken, herhangi bir çizime müdahalede bulunulabiliyor. Uygulamada bir kullanıcının çizdiği resim bir başka kullanıcı tarafından da silinebiliyor.

R/Place olarak da bilinen bu uygulamada kullanıcılar her 5 dakikada bir piksel renk koyabiliyor. Uygulamanın içinde ise 16 renk bulunuyor. Kullanıcılar bu renkleri kullanarak yaptıkları çizimleriyle tuvalde yerini buluyor.

R/PLACE ETKİNLİĞİNİN GELİRİ UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ MAĞDURLARINA BAĞIŞLANACAK

Söz konusu tuvalin R/Place Yönetimi tarafından NFT (Non-Fungible Token) blok zincirine dönüştürülüp gelirinin ise, Ukrayna-Rusya Savaşındaki savaş mağdurlarına bağışlanacağı duyuruldu.

Bu bağlamda, kullanıcılar tablonun içerisinde destek olmak amacıyla Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e (Volodimir Zelenski) de yer verdi. Bunun yanı sıra Ukrayna bayrağı da tablonun içinde yerini buldu.

R/PLACE ETKİNLİĞİNDE TÜRK DEĞERLERİNE SALDIRI

Türklerin de içinde bulunduğu 100 ile 200 bin kullanıcı, tuval içinde kendine birçok alanda yer ederek Türk bayrağı, Atatürk portesi, İstanbul silueti, Anıtkabir, sanatçı Barış Manço ve sanatçı Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri çizildi. Yabancı uyruklu kullanıcılar ise Türk değerlerinden rahatsız oldular ve çizimlere müdahalede bulundu.

Türk değerleri üzerine müdahalede bulunan kullanıcılara karşı, Türk kullanıcılar hemen harekete geçti. Özellikle Türk Bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portesinin üzerine başka renklerle saldırı düzenledi.

Türk kullanıcılar bu sanal müdahaleye boyun eğmeyerek birçok kişiye etkinliğin bağlantısını attı. Bağlantı üzerinden etkinliğe katılan birçok kişi söz konusu değerlere müdahalede bulunanların piksellerini silerek korudu.

Türk Twitch yayıncısı Elraen kullanıcı ismiyle bilinen Tuğkan Gönültaş da canlı yayın açarak Türk takipçilerine seslendi. Gönültaş, “Türk bayrağını koruyun, Atatürk’ü koruyun” dedi. Twitch yayıncısının çağrısı üzerine yaklaşık 2 ile 3 milyon kullanıcı Türk bayrağına ve Atatürk portesine düzenlenen saldırıya karşı korumaya geçti.

Nihayetinde Türk bayrağı ve Atatürk portesi kullanıcılar tarafından korunmaya alınarak eski haline geri döndü. Bu çerçevede Türkler sanal ortamdaki Türk saldırısını kazanmış oldu.

Türk bayrağının da içinde bulunduğu 1 Nisan 2017’deki etkinlikte tuvale 16 milyon piksel yerleştirilmişti.