Saddam rejiminin işlediği Altunköprü'deki Türkmen Katliamının yıl dönümü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2022, 19:53
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2022, 19:53

Irak’ta, 28 Mart 1991 tarihinde Saddam Hüseyin rejimi güçleri tarafından Altunköprü kasabasında Türkmenlere yapılan katliamın 31’inci yıl dönümü kaydediliyor. 100’den fazla Türkmen, katledilişinin yıl dönümünde Kerkük’te düzenlenen törenle anıldı.

Bundan 31 yıl önce yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu 102 Irak Türkmeni, adını Kerkük-Erbil yolundaki Küçük Zap Nehri üzerinde bulunan tarihi köprüden alan Türkmen yoğunluklu Altunköprü ilçesinde, devrik Saddam rejimi güçleri tarafından katledildi. Irak’ın Kerkük kentine bağlı Altunköprü beldesinde Saddam Hüseyin idaresindeki Baas rejimi askerleri tarafından öldürülen 102 Türkmen, katliamın 31. yılında düzenlenen törenle bir kez daha anıldı.

ERŞAT SALİHİ: KATLİAMLAR TÜRKMENLERİ TESLİM ALAMAZ!

Irak Türkmen Cephesi (ITC) eski lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi katliamın yıl dönümünde yayımladığı mesajda, “Altunköprü ve Tazehurmatu katliamları tarihe kara leke olarak işlenmiştir. Diktatör Saddam tarafından 28 Mart 1991 katliamlarında şehit edilen soydaşlarımızı anıyoruz. Katliamlar olsa bile, bu milleti hiç kimse yıldıramaz, bu milleti teslim alamaz.” ifadelerine yer verdi.

PEŞMERGE 18 MART 1991’DE KERKÜK’Ü İŞGAL ETTİ

Körfez Savaşı sırasında Irak içerisinde yaşanan kargaşa ortamından ötürü ülkede Kürt ve Şii unsurların ayaklanmaları baş göstermişti. Peşmerge güçleri 18 Mart 1991’de Kerkük’ü işgal ederek kentte tapu ve nüfus dairelerini yağmaladı.

SADDAM REJİMİ TÜRKMENLERE İNTİKAM KAMPANYASI BAŞLATTI

Irak Ordusu Kerkük üzerine yürüyüş harekatına başladığında ise peşmergeler geri çekilmeye başladı. Saddam rejimine bağlı Irak Ordusu peşmergeyi karşısında bulamayınca isyan bile etmeyen Türkmenlere karşı sözde intikam kampanyası başlattı. Genç yaşlı ayırt etmeden Kerkük, Tazehurmatu ve Altunköprü kasabasından topladıkları 102’i Türkmen’i Altunköprü yakınlarındaki Dibis Kayabaşı mevkiine götüren Saddam güçleri Türkmenleri kurşuna dizerek infaz etti.

8 YAŞINDAKİ TÜRKMEN ÇOCUK KATLEDİLDİ

Şehit edilen Türkmenlerin 55’i Kerkük şehir merkezinden, 15’i Tazahurmatu’dan, 32’si Altunköprü’den ve 13’ü ise bilinmeyen Türkmen bölgelerinden getirilmişti. Şehit düşen Türkmenlerden 25 tanesi 18 yaşının altındaydı. Şehitlerden Cemil Süleyman Abbas sadece 8 yaşındayken katledildi. Kemal Sabır Ahmet ise 10 yaşında idi.

IRAK TÜRKMENLERİ 1922’DEN BERİ SOYKIRIMA UĞRADI

Irak Türkmenleri 1922’den beri sayısız soykırıma uğradı. Bunların bazıları peşmerge ve diğer Kürt grupları tarafından diğerleri ise Arap milliyetçisi Saddam Hüseyin rejimi tarafından gerçekleştirildi. Altunköprü kasabası 20 Kasım 2017’de peşmerge işgalinden kurtarıldı. Altunköprü, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından ABD işgali sonrası Kürtleştirilmeye çalışılan bölgelerden biriydi.