Rusya Yerli Halkları Uluslararası Komitesi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı kınadı

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 14:48
Anife Bilal
12 Mart 2022, 14:48

Rusya Yerli Halkları Uluslararası Komitesi, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı kınayarak özgürlük mücadelesinde Ukrayna halkıyla dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Komite, Kremlin tarafından kontrol edilen Kuzey, Sibirya ve Uzak Doğu Yerli Halkları Derneğinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e savaş başlatma konusunda destek verdiklerine ilişkin açıklamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rusya Yerli Halkları Uluslararası Komitesi’nin Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ile ilgili bir açıklama yaptığını bildirdi. Komitenin açıklamasında, “Biz, Rusya yerli halklarının temsilcileri olarak, özgürlük için mücadele eden Ukrayna halkıyla dayanışma içindeyiz ve Rusya’nın işgal ettiği Kırım toprakları da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarında savaş zamanında yerli halkların haklarının sağlanması konusunda son derece endişeliyiz. Biz, Rusya yerli halklarının temsilcileri olarak, Kuzey, Sibirya ve Uzak Doğu Yerli Halkları Derneğinin (1 Mart 2022) ve diğer Rusya halkları derneklerinin (2 Şubat 2022) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e savaş başlatma konusunda destek verdiklerine ilişkin açıklamaların kabul edilemez olduğunu vurguluyoruz. Bu tür aleni açıklamalar, Putin’in Ukrayna halkına karşı başlattığı askeri saldırganlığının doğrudan desteğidir. Açıklamayı imzalayanlar ise Ukrayna’daki sivil halkı öldüren katillerin suç ortaklarıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin tarafından kontrol edilen Kuzey, Sibirya ve Uzak Doğu Yerli Halkları Derneği ve Kremlin kontrolündeki diğer yerli halklar dernekleri, 2022 Mart ayı başında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e savaş başlatma konusunda destek verdiklerine ilişkin bir açıklama yayımlamıştı.