Rusya, Ukrayna'daki askeri varlıkları hakkında yalanlarını devam ettiriyor

Güncel
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 13:13
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 13:13

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Ukrayna’nın doğusunda yaşanan askeri gerilimin önlenmesi amacıyla Türkiye arabuluculuğunda bir araya gelmesinin, Ukrayna’nın doğusundaki sorunun çözümüne yardımcı olacağına inanmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün Türkmenistan dönüşü yaptığı açıklamalar arasında yer alan Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmak istediğine ilişkin açıklaması, Kremlin Sözcüsü Peskov’a yöneltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalar sırasında, Rusya’nın Ukrayna doğusundaki Donbas bölgesine düzenli olarak askeri teçhizat ve mühimmat gönderdiğini gösteren bulgulara atıfla,“Bununla ilgili arabuluculuk olur, kendileriyle bu konuyu görüşmek olur; gerek Ukrayna ile gerek Sayın Putin ile bu görüşmeleri geliştirerek inşallah bunun çözümünde bizim de bir payımızın olmasını isteriz.”  ifadelerin kullanmıştı.

PESKOV, O AÇIKLAMAYI YORUMSUZ BIRAKTI

Dmitriy Peskov yapılan bu açıklama karşısında, Rusya’nın, Donbas bölgesindeki ayrılıkçı gruplara devamlı askeri teçhizat ve mühimmat gönderildiğini kanıtlayan araştırmaların aksine bir tutum ile Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların bir tarafı olmadığını, dolayısıyla bu formattaki bir zirvenin söz konusu krizin çözülmesine yardımcı olmayacağı kanaatinde olduğunu söyledi.

Zelenskiy cuma günü düzenlediği bir basın toplantısında, “Rusya ile takas etmek istediğimiz kişilerin isimlerini içeren liste Türkiye’ye iletildi. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum, Rusya Devlet Başkanı ile görüşmesi oldu ve listeyi Rusya tarafına iletti” demişti.

Peskov’a, Ukrayna lideri Volodımır Zelenskıy’ın liste açıklaması da soruldu. Peskov soru üstüne, “Bu açıklamayı yorumsuz bırakacağım” dedi.