Rusya, Ukrayna'nın en büyük tahıl depolarından birini yok etti!

Güncel
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 10:35
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 10:35

Rusya küresel gıda krizine yol açmaya devam ediyor. Rus işgal güçleri, 5 Haziran’da Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine füze saldırısı düzenleyerek ülkedeki en büyük ikinci tahıl terminalini yok etti. 

İşgalci Rusya, 5 Haziran’da Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine füze saldırısı düzenledi. İşgalcilerin Karadeniz’den attığı seyir füzeleri, Mıkolayiv kentindeki limanı ve buğday terminalini hedef aldı. Saldırı sonucu Ukrayna’da en büyük ikinci tahıl terminali yok edildi. 

“PUTİN’İN YAYDIĞI DEZENFORMASYON GİDEREK DAHA DA ALAYCI BİR HAL ALIYOR”

Rusya’nın Ukrayna’daki tahıl depolarını hedef almasını değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Küresel gıda krizine katkıda bulunan bir Rus füze saldırısı daha. Rus güçleri, Mıkolayiv kentinde bulunan Ukrayna’nın en büyük ikinci tahıl terminaliniyerle bir etti . Bu tür bilgilerin ışığında, Putin’in suçlamaları reddetmek için yaydığı dezenformasyon giderek daha da alaycı bir hal alıyor.” ifadelerini kullandı.

Gıda krizini şantaj aracı olarak kullanan ve Ukrayna limanlarını bloke ederek tahılların 3. ülkelere ulaştırılmasına izin vermeyen Rusya, sık sık Ukrayna’daki tahıl depolarına saldırılar düzenliyor.

LEYEN: PUTİN KASITLI OLARAK DÜNYADAKI KITLIĞI KIŞKIRTIYOR

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen GLOBSEC 2022 Forumunda, 2 Haziran’da konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın saldırgan eylemleri nedeniyle ortaya çıkan çıkan küresel gıda krizine dikkat çekti. Leyen yaptığı konuşmada, “Putin, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatını engelliyor. Putin’in kasıtlı olarak dünyadaki tahıl tedarikini engellediğini görmek korkunç bir şey! Ukrayna’da üretilen tahıl, Dünya Gıda Programının yüzde 50’sini oluşturuyor. Bu tahıla ihtiyaç duyuyoruz. Ama Putin, onun yüzünden her gün insanların açlıktan öldüğünü, açlığın dünyaya geri döndüğünü ve yine dünyanın itici gücü haline geldiği gerçeğinden en ufak bir sorumluluk hissetmeden kendi savaşını yürütüyor. Şu an o, kasıtlı olarak Ukrayna’daki buğday depolarını bombalayarak yok ediyor.” dedi.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, “Yaklaşık 400-500 bin tahılı organize bir şekilde işgal altındaki Kırım yönüne sevk ettiklerini görüyoruz. İşgalciler Akyar’da (Sivastopol) bu buğday gemilere yükleniyor. Bizim tahminlerimize göre Akyar’dan buğday taşıyan gemilerin tamamı Ukrayna buğdayını taşıyor. Çünkü Rusya’ya ait buğdayın Kırım’a taşınarak Akyar’da gemilere yüklenmesi lojistik olarak hiç mantıklı değil. Bunu direkt Rus limanları üzerinden yapabilirler.” açıklamasında bulunmuştu.