Rusya, Ukrayna'nın doğusunda saldırılara hız verdi

Güncel
Ömer Kaya
06 Mayıs 2022, 10:25
Ömer Kaya
06 Mayıs 2022, 10:25

İşgalci Rusya, Ukrayna’da sivil yerleşim birimlerine saldırmaya devam ediyor. Bugün, Herson bölgesinde Rus saldırıları devam ederken, Donetsk Svitlodar bölgesinde ise yoğun bombardıman olduğu öğrenildi.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları nedeniyle mücadeleye devam ediyor. Bugün yapılan açıklamada, bu sabah saat 8.00 itibarıyla Rus ordusu, Herson bölgesinde ve Donetsk bölgesinde karadan ve havadan saldırılara hız verdi.

Donetsk bölgesinde pek çok noktada işgalci Rud ordusu ile Ukrayna ordusunun çatışmalara devam ediyor. Hava saldırıları nedeniyle gece boyunca bölgede sirenler çaldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Ukrayna, Rus ordusu, Ukrayna'da 24 bin 700 asker kaybettiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. 

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.