Rusya Ukrayna’dan çaldığı buğdayı üçüncü ülkelere satıyor: Kırım’da yüklenen gemiler uydudan görüntülendi

Ekonomi
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 11:25
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 11:25

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli MAXAR teknoloji şirketinin uydu görüntüleri, Rus işgalcilerin ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait buğdayları ve tahıl ürünlerini çaldığını doğruladı. Uydudan çekilen resimlerde, işgal altındaki Akyar (Sivastopol) limanında duran iki gemiye çalıntı buğdayın yüklendiği görüntülendi.

Rus işgal güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait buğdayları ve tahıl ürünlerini çalmaya devam ediyor. ABD merkezli Maxar teknoloji şirketinin, işgal altındaki Akyar (Sivastopol) kenti üzerinde, 19 ve 21 Mayıs 2022 tarihlerinde çekilen uydu görüntülerinde kent limanında duran; Matros Poziniç ve Matros Koşka isimli iki Rus bandıralı gemiye buğday yüklendiği görülüyor. 

Her iki geminin de işgal altındaki Kırım limanından ayrıldığı biliniyor. Bir gemi takip sitesine göre dökme yük gemileri farklı rotalar aldı. “Matros Poziniç” Ege Denizi’ni geçerek Lübnan’ın başkenti Beyrut’a giderken “Matros Koşka” hala Karadeniz’de bulunuyor.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, “Yaklaşık 400-500 bin tahılı organize bir şekilde işgal altındaki Kırım yönüne sevk ettiklerini görüyoruz. İşgalciler Akyar’da (Sivastopol) bu buğday gemilere yükleniyor. Bizim tahminlerimize göre Akyar’dan buğday taşıyan gemilerin tamamı Ukrayna buğdayını taşıyor. Çünkü Rusya’ya ait buğdayın Kırım’a taşınarak Akyar’da gemilere yüklenmesi lojistik olarak hiç mantıklı değil. Bunu direkt Rus limanları üzerinden yapabilirler.” açıklamasında bulunmuştu.