Rusya, Türkiye sınırına 3 kilometre mesafeye füzelerle yüklü savaş uçağı konuşlandırdı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 16:00
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 16:00

Rusya’nın Ukrayna tarafından Donbas’ta kullanılan TB2 Bayraktar SİHA’lara yönelik hazımsızlığı günden güne artıyor. Rusya’nın Türkiye sınırına 3 kilometre mesafeye füzelerle yüklü savaş uçağı konuşlandırdığı ortaya çıktı. Rus ordusunun aynı zamanda ilk kez ABD güçlerine bu kadar yaklaşması dikkat çekti.

Ukrayna, Türkiye’den tedarik ettiği Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçılara karşı kullanmasının ardından Rusya, ateşle oynamaya başladı. Türkiye sınırına yalnızca üç kilometre mesafeye ilk kez bir savaş uçağı indiren Rusya’nın füzelerle yüklü savaş uçaklarını sınıra konuşlandırdığı görüntüler ortaya çıktı. Bunun üzerine İngiliz medyası, bölücü terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Kamışlı’ya inen Rus jetinin, Suriye’nin kuzeyindeki ABD güçlerinin dibine ilk kez bu kadar yaklaştığını kaydetti. Türk basınında bugün yer alan haberlere göre; son haftalarda Suriye’de rejim karşıtlarını hedef alan bombardımanlarını artıran Rusya’ya ait bir S-35 jetinin yeni konumu, uydu fotoğraflarından da görüntülendi.

SURİYE’NİN KUZEYİNDE ASKERİ HAREKETLİLİK

Suriye’nin kuzeyindeki artan askeri hareketlilikte, ayrıca S-35 uçağına yüklenmiş orta menzilli R-77 ve kısa menzilli R-73 füzeleri dikkat çekti. Yerel kaynaklar, Rusya’ya ait bir Mi-8 helikopterinin iki Ka-52 helikopteri eşliğinde Kamışlı’daki havalimanından Halep’e uçtuğunu duyurdu. Öte yandan İngiliz medyası da, bölücü terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Kamışlı’ya inen Rus jetinin Suriye’nin kuzeyindeki ABD güçlerinin dibine ilk kez bu kadar yaklaştığını kaydetti. Diğer yandan YPG’ye açık şekilde destek veren ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 900 askeri bulunuyor.
Rusya, Eylül 2015’te Suriye iç savaşına dahil olarak özellikle Hımeymim hava üssü ve Tartus deniz üssüne birliklerini konuşlandırdı. Rusya, 2021 yılının Mayıs ayında nükleer füze taşıyabilen bombardıman uçakları Tu-22M3’leri ilk kez Suriye’deki Hmeymim Üssü’ne indirmişti.