Rusya Sayıştayından gıda kıtlığı uyarısı

Ekonomi
Ömer Kaya
25 Ocak 2021, 20:56
Ömer Kaya
25 Ocak 2021, 20:56

Rusya’da ekonomik krizin ayak sesleri gelmeye başladı. Rusya Federasyonu Sayıştayı, hükumet kararıyla bazı temel gıda ürünlerine regülasyon uygulandığını duyurdu.

Rusya’da ekonomik kriz, temel gıda ürünlerine devlet müdahalesini zorunlu kıldı. Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Rusya Sayıştayı Ekonomik Etkinlik Denetim Dairesi, temel gıda ürünlerine regülasyon uygulandığını ve bu ürünlerde ciddi bir kıtlığın yaşanabileceğini açıkladı.

Rusya Sayıştayının açıklamasına göre, regülasyon kararına son verilmesi halinde ürün fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesi, riski bulunuyor. Hatırlanacağı üzere, Putin yönetimi, Aralık 2020 tarihinde temel gıda ürünlerinden ayçiçek yağı ve şeker gibi ürünlerde tavan fiyat uygulamasını devreye sokmuştu.

RUSYA’DA EKONOMİK KRİZİN AYAK SESLERİ

Geçen yıl enflasyonun yüzde 4.9 olarak açıklandığı ülkede, krizin geldiği noktanın daha ciddi boyutlarda olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Kremlin yönetimi, uzun yıllardır devam eden kamu harcamalarından kısma ve savunma harcamalarında artışa gitme politikasında ısrar ettiği sürece Rus ekonomisi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak.