Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları 10. gününde İstanbul'da protesto edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2022, 21:05
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mart 2022, 21:05

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin beraberindeki aralıksız süren şiddetli saldırıları, İstanbul’da 24 Şubat’tan bu yana protesto edilmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 10. gününde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde protesto edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde sabahın erken saatlerinde Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine “özel askeri operasyon” başlattıklarını duyurdu. Putin’in açıklamasından sonra Ukrayna’nın birçok yerleşim yerinde patlamalar meydana geldi ve sivil yerleşim yerleri bombalandı. Ukrayna’da sıkı yönetim ilan edildi. Ukrayna sınırında ilerleyen Rus birliklerine gösterilen direniş sonrası çok sayıda insan hayatını kaybetti. Rusya’nın Ukrayna’ya aralıksız süren saldırıları, ilk günden bu yana Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasında protesto ediliyor.

Bu kez İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir araya gelen birçok insan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının 10’uncu gününde, Rusya’yı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etti. Rusya aleyhinde sloganların atıldığı protesto sırasında, eylemciler tarafından Ukrayna milli marşı hep bir ağızdan okundu, Ukrayna ile olan dayanışma ifade edildi.