Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın başından bu yana 28 çocuk hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
04 Mart 2022, 17:17
Anife Bilal
04 Mart 2022, 17:17

Rusya, 24 Şubat 2022 tarihinde sabah saatlerinde Rus işgali altındaki Kırım’dan, Belarus da dahil olmak üzere üç yönden Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlattı. Rus savaş uçakları, füze sistemleri acımasız bir şekilde sivil yerleşim bölgelerini bombalamayı sürdürüyor Rus saldırılarının 8. günü geride kalırken Ukrayna genelinde 28 çocuğun hayatını kaybettiği, 64’ünün yaralandığı bildirildi.

Rus ordusu, Ukrayna’nın farklı bölgelerindeki kent ve yerleşim yerlerini acımasızca bombalıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ilk gününden bu yana, sivil kayıpların sayısı hızla artmaya devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Çocuk Hakları Temsilcisi Darya Gerasimçuk, bugün yaptığı açıklamada, işgalcilerin saldırıları sonucu 28 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 64 çocuğun yaralandığını duyurdu. 

UKRAYNA’DA 1.5 MİLYON ÇOCUK RUSYA’NIN SALDIRISI ALTINDA!

Gerasimçuk yaptığı açıklamada, “Doğum Hastaneleri, anaokulları, okullar yok edildi. Yaklaşık 1,5 milyon çocuk devamlı saldırılar altında kalan bölgelerde bulunuyor. Bu çocuklar arasında yetim, engelli ve acil yardıma muhtaç çocuklar bulunuyor.” ifadelerini kullandı.