"Rusya’nın savaşı ne kadar iğrenç bir yöntemle yürüttüğü Mariupol’deki doğum hastanesine saldırmasından görülebiliyor"

Güncel
qha muhabir
19 Mart 2022, 02:59
qha muhabir
19 Mart 2022, 02:59

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlenen ortak basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını değerlendirdi. Almanya Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırarak açtığı savaşı iğrenç bir yöntemle yürüttüğünü kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa yönelik son gelişmeleri ele aldığı bir ortak basın toplantısı düzenledi. Baerbock, Rusya’yı eleştirdiği konuşmasında, “Mariupol, savaşın ne kadar iğrenç bir yöntemle yürütüldüğünü gösteriyor. Hamile kadınların bulunduğu bir doğum hastanesi nasıl askeri hedef olabilir? Tiyatronun askeri bir hedef olmasının amacı nedir?” dedi.

BAERBOCK: BU İNSANLARI DIŞ SINIRLARIMIZDA YALNIZ BIRAKAMAYIZ

Avrupa içerisinde bir hava ikmal köprüsü kurulmasına işaret eden Baerbock, özellikle Moldova için de bir destek platformu olması gerektiğini belirtti.

Bakan Baerbock, Alman askerlerinin NATO ittifakının doğu kanadını güçlendirdiğini ifade ederek Avrupa Birliğinde (AB), NATO’da, G7’de savaşa karşı birlikte olduklarını vurguladı.

Ukrayna’da hiçbir şeyi kalmayan çaresiz insanların geldiğine dikkat çeken Baerbock, “Bu insanları dış sınırlarımızda yalnız bırakamayız” diye konuştu.

STOLTENBERG: NATO’NUN GÖREVİ, BARIŞIN SAĞLANMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Almanya’nın ittifak rolünde olmasının savaşta önemli olacağını kaydetti.

NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesi konusuna da değinen Stoltenberg, “NATO’nun doğudaki savunma kapasitesini önemli ölçüde güçlendirdik” dedi.

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhak ettiği 2014 yılından bu yana Ukrayna’yı desteklediklerini işaret eden Stoltenberg, Ukrayna ordusunun NATO tarafından eğitildiğini ve donatıldığını aktardı.

Stoltenberg, söz konusu savaşı kışkırtmak değil, önlemek istediklerini belirterek, “Amacımız barışın sağlanması. Bu NATO’nun görevi” ifadesini kullandı.