Rusya’nın ilk askeri nakliye uçağı İl-112V, Moskova bölgesindeki uçuşu sırasında düştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 13:09
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 13:09

Rusya’nın ilk askeri nakliye uçağı olan İl-112V, Moskova bölgesindeki eğitim uçuşu sırasında düştü. Rus yapımı İl-112V uçağı Moskova yakınlarındaki Kubinka havaalanında düştüğü sıradaki görüntüler, uçağın sağ motorunun ateşlendiğini gösterirken, deneyimli pilotların uçağı kurtaramadığı görüldü.

Rusya’da İl-112V tipi askeri nakliye uçağının eğitim uçuşu sırasında Moskova bölgesinde düştüğü öğrenildi. Rusya Birleşik Uçak Şirketinin (OAK) yaptığı açıklamada, İl-112V tipi askeri nakliye uçağının Moskova bölgesinde düştüğü doğrulandı. Kazanın eğitim uçuşu esnasında meydana geldiği bilgisine yer verilirken, olaya ilişkin soruşturma açıldığı bildirildi. Kazada ölü veya yaralı olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi ancak uçakta bulunan 3 mürettebat üyesinin öldüğü düşünülüyor. Diğer yandan, uçağın “Ordu 2021” forumuna katılmak için Zhukovski’ye geldiği öğrenildi.

İL-112 V UÇAĞIUkrayna merkezli (1952’den beri) uçak üretim ve servis firması, Antonov veya Antonov ASTC eski adıyla Antonov Dizayn Bürosu, özellikle çok geniş gövdeli uçak modelleri üretmekte olan bir Kamu İktisadi Teşebbüsüdür. Antonov (model öneki An-) firması yaklaşık 22000 uçak modeli üretmiştir ve bunların binlercesi eski Doğu bloku ülkelerinde ve gelişmekte olan ülkelerde kullanılmaktadır.
İlyushin İl-112V askeri nakliye uçağı ise Rusya’nın uzun yıllardır kullandığı Ukrayna üretimi Antonov An-26 uçağının yerini alması beklenirken aynı zamanda Sovyetler Birliği döneminden sonra Rusya’da sıfırdan geliştirilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. İl-112V uçağı ile ilgili çalışmalar 2014’ten beri sürüyor.