Rusya'nın Harkiv’deki bombalı saldırısında en az 15 kişi hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 00:23
qha muhabir
22 Haziran 2022, 00:23

İşgalci Rusya, 21 Haziran 2022 tarihinde Ukrayna’nın Harkiv kentine bombalı saldırı düzenledi. Harkiv Valisi Oleg Sinegubov, saldırı sonucunda 15 kişi hayatını kaybettiğini 16 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Sinegubov, “İnsanlığa karşı işlenen bu suç aynı zamanda bir terördür” dedi.

Rusya, Ukrayna’daki işgal saldırılarına savaşın 118’inci gününde devam ediyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Harkiv kentine saldırarak, sivillerin ölümüne sebep oldu.

EN AZ 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Harkiv Valisi Oleg Sinegubov, Rus birliklerinin Harkiv bölgesine saldırdığını ve saldırıda en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.  Sinegubov, 6 sivilin Harkiv çevresinde, 6 kişinin ise Harkiv’in 40 kilometre güneydoğusunda, 3 sivilin ise Harkiv’in 40 kilometre kuzeybatısındaki Zoloçiv’de hayatını kaybettiğini bildirdi. Ayrıca, Vali Sinegubov, saldırıda 16 kişinin yaralandığını da belirtti. Harkiv Valisi, “İnsanlığa karşı işlenmiş bu suç, bir terördür! Bu suç cezasız kalmamalı! dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.