Rusya'nın alıkoyduğu 103 sivil Ukrayna'ya döndü

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 20:41
qha muhabir
22 Haziran 2022, 20:41

Rusya, savaşın 119’uncu gününde saldırılarına devam ederken, yasa dışı yollarla alıkoyduğu sivilleri Ukrayna’ya iade etti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, alıkonulan 103 sivilin ülkeye geri döndüğünü ancak Ukrayna tarafından sivillerin takasının yapılmadığını aktardı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, Rusya’nın saldırıları altındaki Ukrayna’daki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Rusya ile sivillerin takas edilmediğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Vereşçuk, “Rusya tarafından yasa dışı olarak gözaltına alınan 103 sivil ülkeye geri döndü. Sivilleri takas etmiyoruz. Sivil mübadele diye bir şey yoktur. Rusya, sivilleri tutmak ve karşılığında bir şey almak için ele geçirdi” dedi. Vereşçuk, sivillerin iadesi için bugün de çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, 18 Haziran 2022’de Rusya tarafından gözaltına alınan 5 sivilin takas yoluyla serbest bırakıldığını açıklamıştı. Ukrayna’ya yönelik saldırılara devam eden Rusya, diğer yandan da sivilleri hedef alıyor. Binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalciler, Ukraynalı sivilleri alıkoyuyor, yasa dışı yollarla işgal edilen yerlere zorla göç ettiriyor.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.