Rusya'da skandal referandum koronavirüs nedeniyle ertelendi

25 Mart 2020, 22:02

Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan halkların temel hak ve hürriyetlerini yok olma seviyesine getirecek yeni anayasa değişikliği teklifine ilişkin halk oylaması, Çin’den yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

22 Nisan 2020’de gerçekleşmesi planlanan referandumun ertelenmesi haberini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi. Putin, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen referandumun, ileri bir tarihte yapılacağını bildirdi. Ayrıca, ülkede bir dizi önlemin de hayata geçirileceğini kaydetti.

RUSYA’DA KORONAVİRÜS VAKA SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Rusya Federasyonu’nda, resmi olmayan rakamlara göre, 25 Mart 2020 tarihi itibariyle 658 koronavirüs vakası bulunuyor. ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi dünyayı sarsan yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin bilgilerin yer aldığı  harita verilerine göre Rusya’da şu ana kadar bir kişi salgın dolayısıyla hayatını kaybetti.

PUTİN’İN YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: FEDERASYON İÇİNDEKİ TÜRK VE MÜSLÜMAN HALKLARIN HAKLARI GASP EDİLİYOR

Rusya Federasyonu’nda, Putin’in talimatı çerçevesinde gidilen anayasa değişikliği, Rusya’da yaşayan Rus olmayan halkları ötekileştiren ve ikinci sınıf vatandaş haline getiriyor.

Gündemdeki yeni anayasa değişikliği sonuçları itibariyle en çok, federasyon içindeki Rus olmayan halkları ilgilendiriyor. Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan halkların temel hak ve özgürlüklerini neredeyse sıfıra indirecek olan anayasa değişikliğinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sürecin neler doğuracağını ise, Putin Rusya’sının mevcut politikalarına bakarak öngörmek mümkün.

Majestelerinin demokrasisi niteliğindeki Putin’in yeni anayasa taslağı, Rusya Federasyonu tanımını da tartışmalı hale getiriyor. Rusya Federasyonu, çok uluslu federe yapısından çıkarak, üniter ve Rus şovenizmini merkeze alan bir ülke haline gelecek. Hiç şüphesiz, anayasa taslağında yer alan, Rus kökenlilere “devlet kurucu halk” statüsü verilmesi planı, Kremlin’in tarihi süreçte adım adım sahiplerinden “çaldığı topraklardaki” hiç azımsanmayacak derecedeki Türk ve Müslüman halkı yeni bir meydan okumanın eşiğine getirecek.


referandum
Rusya
Bunlara da bakın: