Rüstem Umerov: Ukrayna, olası işgale karşı hazırlıklı ama askeri ve diplomatik desteğe ihtiyacımız var

Güncel
Ömer Kaya
29 Ocak 2022, 01:10
Ömer Kaya
29 Ocak 2022, 01:10

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırgan politikaları ve Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı dünya kamuoyunun dikkatini bölgeye yöneltti. Türk ve dünya kamuoyunun büyük bir dikkatle takip ettiği gerginlik, Türkiye’nin arabuluculuk rolü üstlenmek istemesi nedeniyle bir an olsun düşse de, bölgede her an Rusya’nın saldırı ihtimali bulunuyor. Ukrayna Milletvekili, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Umerov, A Haber’e bölgedeki son durumu ve merak edilen birçok konuyu anlattı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, A Haber’de Ukrayna-Rusya gerilimi ve Rusya’nın Ukrayna saldırı ihtimali gibi pek çok konuyu değerlendirdi. Rusya-Ukrayna gerginliğine son verecek yol haritasından Türkiye’nin arabuluculuk ve müzakereci rolüne, bölgedeki son durumdan Avrupa ve NATO’nun konumuna yönelik A Haber Dış Haberler Editörü Eda Tuğrul’un sorularını yanıtlayan Umerov, dünyanın gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Rüstem Umerov, Ukrayna’nın olası bir işgal karşı hazırlıklı olduğunu ifade ederek, “Rusya agresif bir şekilde 8 yıldır politikasını sürdürüyor. Son 8 yıldır dünyayı Kırım’ın ve Doğu Ukrayna’nın işgal edilmiş olduğu konusunda bilgilendiriyoruz. Rusya ise daha fazlasını istiyor.” dedi.

“UKRAYNA, RUSYA’NIN OLASI İŞGAL GİRİŞİMİNE KARŞI HAZIRLIKLI”

Bu yüzden müttefiklerimizi sınırımızda askeri yığınak yaptıkları konusunda da bilgilendirdik. Askeri birliklerini artırdıklarını, yasa dışı işgale devam ettiklerini, Ukrayna’ya karşı saldırgan tavırlarını sürdürdüklerini anlattık. Daha fazla yığınak yapmaya devam ediyorlar. Her zaman şunu söylüyoruz, herhangi bir işgale karşı hazırlıklıyız. Yine de, uluslararası partnerlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Rusya’ya karşı savaşmak için bir ittifaka ihtiyacımız var.

Rusya Ukrayna’yı işgale mi hazırlıyor? Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov A Haber’de: Sonuçları Avrupa için çok daha ağır olur

“RUSYA, UKRAYNA’YI YOK ETMEK İSTİYOR!”

Bir yanda seviyeli, medeni bir yaklaşım diğer yanda bunun tam tersi yönde barbarca bir yaklaşım var. Rusya, barbarca yaklaşımını “medeni” olarak niteliyor. Sivil toplum ise “Sizinle aynı fikirde olmasak bile bir anlaşma sağlanmalı” diyor. Ama Rusya sözlerini tutmuyor. Bir anlaşma imzalasalar bile bu bir şey ifade etmiyor. Ukrayna’ya bakın. Rusya ile çok fazla anlaşma imzaladı ama saldırıya uğradı. Rusya hemen yanında egemen, bağımsız bir devlet istemiyor. Ukrayna’nın var olmasını istemiyorlar. Batı toplumu ise bunun kesinlikle mümkün olmadığını söylüyor. Batı dünyası Rusya’ya, Ukrayna’nın prensiplerine uygun olmayan hiçbir şeyin tartışılmayacağını söylüyor.

“SONUÇLARI AVRUPA İÇİN ÇOK DAHA AĞIR OLUR”

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği artırmasının ardından Ukrayna’ya Batı kanadından yoğun desteğin gelmesi ve NATO’nun ve Avrupa’nın bu konudaki desteğine ilişkin Umerov şunları söyledi:

…İlk olarak, topraklarımızı savunacağız. İkinci olarak şimdiden ordumuz ve savunma bakanlığımız hazır. Eğer Rusya, bağımsız bir devleti işgal ederse umuyoruz ki müttefiklerimizin verdiği yanıt oldukça büyük olur. Çünkü Rusya durmayacak. Rusya saldırganlığına devam edecek. Almanya gibi bazı Avrupalı müttefiklerin Rusya ile büyük ticari ilişkileri var. Bu yüzden bazı politikacılar ticaret konusunda iyi ilişkilerimiz var bu yüzden bu savaşa dahil olmayalım diye düşünüyorlar. Ama buna dahil olmalısınız çünkü bazı hukuk prensipleri ve ortak güvenlik var.

Ukrayna sadece kendisini savunmuyor. Aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğini savunuyor. Askeri destek istiyoruz. Finansal desteğe ihtiyacımız var. Politik ve diplomatik desteğe ihtiyacımız var. Eğer Ukrayna’yı savunmazsa sonuçları Avrupa için çok daha ağır olur. Balkanlar, Karadeniz… Bölgesel güvenliği istikrarsızlaştırıyorlar. Bu yüzden her Avrupa ulusunun Ukrayna’ya dikkat göstermesi ve destek olması gerekiyor.

Rusya Ukrayna’yı işgale mi hazırlıyor? Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov A Haber’de: Sonuçları Avrupa için çok daha ağır olur

RÜSTEM UMEROV, GERGİNLİĞE SON VERECEK YOL HARİTASINI ANLATTI: İLK OLARAK RUSYA, İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLMELİ

Birincisi, Rusya işgal altındaki topraklardan çekilmeli. İkincisi, topraklarımız konusunda müzakere yapılmayacak. Bunlar bizim topraklarımız. İşgalde bulunarak yanlış yapıyorlar. Bu prensipler korunmalı. Bunlara ek olarak, biz her zaman politik ve diplomatik bir çözüme her zaman açık olduk. Ama Rusya’nın bunu yapmadığını görüyoruz. Bu Rusya’ya bağlı. Biz tüm meseleleri konuşmaya açığız ama onlar kapalı. Herhangi bir konuda anlaşmak istemiyorlar. Saldırgan yaklaşımlarını devam ettirmek istiyorlar.

Rusya Ukrayna’yı işgale mi hazırlıyor? Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov A Haber’de: Sonuçları Avrupa için çok daha ağır olur

“TÜRKİYE’NİN MÜZAKERE YAPABİLME KAPASİTESİ VAR

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya gerginliğinde arabuluculuk rolü oynaması hakkında ise şunları söyledi:

Türkiye, geçmişten bu yana bizim partnerimiz. Türkiye’nin toprak bütünlüğümüze yönelik desteğini takdirle karşılıyoruz. İlişkilerimizi kardeşçe olarak niteliyoruz ve Karadeniz bölgesinin güvenliğini sağlayabilmek için askeri müttefik haline gelmek istiyoruz. Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu biliyoruz. Pek çok uluslararası partner tarafından bölgede güçlü bir kale olarak görülüyor. Yani Türkiye’nin müzakere yapabilme kabiliyeti ve kapasitesi var. Umuyoruz ki Türkiye, Ukrayna için bir müzakereci haline gelir.