Rus ordusu yılbaşı öncesinde Ukrayna'yı işgale mi hazırlanıyor?

Güncel
_QHA Ankara
21 Aralık 2021, 12:17
_QHA Ankara
21 Aralık 2021, 12:17

Gerilimin artmaya devam ettiği Ukrayna sınırında Rusya’nın yeni bir hamle hazırlığı içerisinde olduğunu öne süren İngiliz istihbarat kaynakları, Noel öncesinde Rusya’nın saldırı hazırlığında olduğunu ileri sürdü. Rusya Federasyonu, 2014 yılında işgal ettiği Kırım’ı askerileştirmeyi sürdürüyor. İşgal altındaki Kırım ve Donbas başta olmak üzere Ukrayna sınırına yakın bölgelerde, Rusya’nın askeri yığınağı artarak devam ediyor.

Birleşik Krallık’ın önde gelen medya servislerinden Daily Star’da yer alan habere göre, İngiliz istihbarat kaynakları tarafından Rusya’nın gerilimi artırdığı Ukrayna sınır hattında yeni bir saldırı hazırlığında olduğu bildirildi. Medyaya sızan bilgilerde, istihbarat servislerinin, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na istihbarat verdikleri ve Rusya’nın çok yakında Ukrayna’yı işgal etmeye başlayabileceğini söylediği bildirildi.

İNGİLİZ İSTİHBARATI: RUSYA’NIN İŞGALİ “ÇOK BÜYÜK BİR OLASILIK”

Kaynakların aktardığı bilgilere göre, İngiliz istihbarat birimleri Rusya’nın Ukrayna’yı Noel arifesinde işgal etmesinin “çok büyük bir olasılık” olduğunu vurgularken böyle bir ihtimalin tam da Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesinin 42. yıl dönümünde olacağı da ifade edildi. İngiliz Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bir yalanlama gelmezken, Birleşik Krallık, “Rusya, Ukrayna’ya saldırırsa, NATO ya da ABD doğrudan askeri müdahale edemez. En olası senaryo diplomatik ve ekonomik yaptırımlardır” açıklamasında bulundu.

RUSYA’NIN ASKERİ YIĞINAĞI DEVAM EDİYOR

Son dönemde sınıra asker, tank, helikopter ve uçaksavar gibi birçok unsurlarını yığan Kırım Yarımadası’nın işgalinden sonra gözünü Ukrayna anakarası topraklarına diken işgalci Rusya, daha önce buna benzer iddiaları yalanlamış fakat orduların stratejik konumlara yerleştirilmesi gibi açık işgal hazırlılarından da geri durmamıştı.

Rusya Federasyonu, 2014 yılında işgal ettiği Kırım’ı askerileştirmeyi sürdürüyor. İşgalci Rus ordusunun Kırım’a otonom saha kampı kurduğu bildirildi. İşgal altındaki bölgeler ve Ukrayna sınırına yakın bölgelerde Rusya’nın askeri yığınağı sürüyor.