Rus mahkemesi, muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 9 yıl hapis cezası kararı aldı

Güncel
Ömer Kaya
22 Mart 2022, 16:32
Ömer Kaya
22 Mart 2022, 16:32

Rus muhalif Aleksey Navalnıy, Rusya’da çıkarıldığı mahkemede dokuz yıl hapse mahkum edildi. Savcı, Navalnıy’a 13 yıl istedi ancak mahkeme dokuz yıl hapis ve 1.2 milyon ruble para cezasına hükmetti.

Rusya’da uzun süredir tutuklu olan Putin’in en büyük rakibi Aleksey Navalnıy, bugün çıkarıldığı Rus mahkemesince 9 yıl hapse mahkum edildi. Aleksey’e atılan “ağır dolandırıcılık” suçlaması kapsamında getirilen hapis cezasının yanında 1.2 milyon ruble para cezası da yer alıyor.

RUS MUHALİF NAVALNIY HAKKINDA 9 YIL HAPİS CEZASI VE 1.2 MİLYON RUBLE PARA CEZASI

Önceki hafta, eyalet savcısı Navalnıy’nın dolandırıcılık ve mahkemeye hakaretten suçlu bulunması yönünde iddianame hazırlamış ve Navalnıy hakkında 13 yıl hapis ve 1.2 milyon ruble para cezası istemişti. Navalny, 15 Mart 2022 tarihinde görülen duruşmada, “Bana ne ceza verdiğiniz umrumda değil, isterseniz 113 yıl isteyin beni ve benim gibileri korkutamazsınız” demişti.

Soruşturma dosyasına göre, Navalnıy başkanı olduğu fona yapılan bağışların bir kısmını kişisel ihtiyaçları için harcamakla suçlandı. 2 Şubat 2021’de  Aleksey Navalnıy, Moskova’da çıkarıldığı mahkeme tarafından, hakkındaki 3,5 yıllık şartlı hapis cezası fiili cezaya dönüştürülerek cezaevine yollanmıştı. Navalnıy’ın yaklaşık 1 yılı gözetim altında ve ev hapsinde geçtiği için, fiilen Navalnıy’ın cezası 2 yıl 8 aya indirilmişti.