Rus denizaltıları, Karadeniz'de tatbikat yaptı

Güncel
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 17:10
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 17:10

Rusya Savunma Bakanlığı Güney Askeri Bölgesi Basın Servisi, bugün Karadeniz’de Rus denizaltılarının tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rus denizaltıları, bugün Karadeniz’de tatbikat yaptı. Tatbikat sırasında Rus Karadeniz Filosu “Rostov-na-Donu” ve “Veliki Novgorod” denizaltılarının mürettebatının, hayali düşman gemilerine yönelik “Kalibre-PL” füzeleri ile saldırı düzenlediği bildirildi. Ayrıca denizde muharebe eğitiminin planlanan görevlerini yerine getiren denizaltılara, tespit edilen ve sınıflandırılan deniz hedeflerini imha etme görevi verildi. Yapılan açıklamada, “Acil bir dalıştan sonra, denizaltılar, Karadeniz Filosunun taktik bir füze gemisi grubu tarafından sözde düşman gemilerine gerçek ateşleme olmadan kontrol hedeflerine elektronik fırlatma gerçekleştirdi” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi, tatbikatın deniz kuvvetlerinin muharebe eğitim planına uygun olarak Karadeniz’de gerçekleşti. Rus Karadeniz Filosu arifesinde, “Bal” ve “Bastion” kıyı komplekslerinin “deniz hedeflerine karşı bir füze saldırısı düzenlediğini” bildirdi.

6 Ekim 2021’de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Kırım’daki işgali ve yarımadanın daha fazla askerileştirilmesinden sonra Karadeniz’de NATO varlığına ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.