Rus bankaları, Çinli ödeme sistemine geçmeye hazırlanıyor

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 06:56
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 06:56

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonucu getirilen yaptırımlar çerçevesinde birçok Rus finansal kuruluşun ödeme ağına erişimi engellendi. Rusya’daki operasyonların durdurulması kararının ardından, Rus bankaları Çinli Unionpay ödeme sistemine geçiyor.

ABD merkezli finansal hizmet şirketleri Visa ve Mastercard, 6 Mart 2022’de, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldıklarını duyurdu. Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırısı nedeniyle Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların ardından, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Rus ödeme sistemi Mir ile Çin ulusal ödeme sistemi UnionPay’in birlikte çalışacağı kartlar çıkartmaya hazırlanıyor. Rusya’daki bir diğer önemli banka olan Alfa-Bank da, dünya çapında 2 bin 500’den fazla kurumla ortak çalışan UnionPay ile çalışan kartlar çıkartılması için çalışmalara başladığını, bu sistemle 180 ülkede ödeme yapılabileceğini belirtti. Rus Tinkoff bankası da “Mir-UnionPay” kartları için diğer bankalarla benzer hazırlıklar içinde olduğunu duyurdu.

Rusya Merkez Bankasının Mayıs 2017’de kurduğu Mir ödeme sistemi, bankaya ait Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi adlı sistem üzerinden elektronik para transferleri gerçekleştiriyor.