Resmi Gazete: Made in Turkey ibaresi kaldırıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2021, 17:26
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2021, 17:26

“Made in Turkey” ibaresi tarih oluyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre ihraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak “Made in Turkey” ibaresi yerine “Made in Türkiye” kullanılacak.

İhraç ürünlerinde, her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak “Türkiye” ibaresinin kullanılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi 4 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul ettiği ifade edildi.

“TÜRKİYE” ÜLKENİN ÇATI MARKASI OLARAK KABUL EDİLDİ

Yurt içi ve dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterildiğine dikkat çekilen genelgede, “Türkiye” markasının ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul edildiğinin altı çizildi.

Bu kapsamda, ihraç ürünleriyle ilgili her türlü faaliyet ve yazışmalarda “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanacak.

TURKEY, TURKEİ, TURQUİE YERİNE “TÜRKİYE” DENİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir. Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.”