İnsan Hakları Kurulu, Resmi Gazete'de yayımlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 10:56
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 10:56

İnsan Hakları Eylem Planı’nın etkin bir şekilde uygulanması amacı ile Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir kurul oluşturulduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla İnsan Hakları Eylem Planı (2021-2023) ile ilgili genelge bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de İnsan Hakları Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Kurulunun çalışmaları hakkında genelge yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bugün yayımlanan genelgede, insan haklarına yönelik yeni bir kurulun oluşturulduğu dile getirildi. Kurula, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği kaydedildi. Söz konusu kurula, Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın yanı sıra Adalet, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Dışişleri, Hazine ve Maliye ile İçişleri bakanlarının da kurul üyesi olarak belirlendi.

İnsan Hakları Kurulu oluşturuldu
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde İnsan Hakları Kurulu oluşturuldu

ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA 6 AYDA BİR TOPLANACAK

Öte taraftan, İnsan Hakları Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Kurulunun 6 ayda bir toplanacağı bildirildi. Kurulun ihtiyaç duyulması durumunda ilgili kurum temsilcilerinin de toplantılara davet edileceği belirtildi. Eylem Planı’na ilişkin Adalet Bakanlığının hazırlayacağı yıllık uygulama raporunun sonuçları Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. Yıllık uygulama raporu, Cumhurbaşkanlığınca kamuoyuna sunulacak.

Resim