Regaib Kandili hangi gün idrak edilecek?

Güncel
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 19:22
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 19:22

İslam aleminin önemli ve kutsal günlerinden birisi de Regaib Kandili olacak. Kutsal üç ayların başlangıcı olarak kabul edilen Regaip Kandili, Diyanetin takvimine göre, 3 Şubat 2022 Perşembe gecesi idrak edecek.

Müslümanların önemli günlerinden biri olan Regaib Kandili üç ayların başlangıcını müjdeliyor. “Arzu etmek, talepbetmek” anlamlarına gelen Regaib Kandili, bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre 3 Şubat 2022 Perşembe günü idrak edilecek. Kutsal kabul edilen üç ayların ilk ayı Recep ayında kavuşulan bu günde İslam alemi ibadete yoğunlaşacak. Önemli dini günlerden Miraç Kandili ise aynı ay içerisinde 27 Şubat 2022’ye tekabül edecek.

REGAİB KANDİLİ NEDEN ÖNEMLİ?

“Rahmet ve bereket gecesi” anlamına gelen Regaib Kandili, İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed tarafından önemle belirtilmiştir. Kandilde edilen duanın geri çevrilmeyeceğine inanılır. Kelime anlamıyla arzu edilen, talep edilen Regaib, Müslümanlar için büyük önem taşır. Müslümanlar özellikle o gün ibadete yoğunlaşır.

Regaib Kandili hangi gün idrak edilecek?

RECEP, ŞABAN RAMAZAN: ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

İslam dinin bu gibi özel dini günlerde bağışlanacaklarına inanması onları ibadete daha çok yakınlaştıracaktır. Bu sebeple üç aylarda edilen duaların geri çevrilmeyeceğine ve günahların bağışlanacağına inanılır. Müslümanlara Allah tarafından “De ki: Ey (günah işlemekle) haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü o Ğafûr ve Rahîm’dir.” (Zümer Sûresi:53) ayetiyle bağışlanacakları müjdelenmiştir.