Prof. Dr. Özçelik: Savaşa iyi hazırlanırsa Ukrayna'nın Donbas'ta başarılı olma ihtimali vardır

Güncel
Ömer Cihad Kaya
20 Nisan 2021, 15:55
Ömer Cihad Kaya
20 Nisan 2021, 15:55

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programında Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki askeri hareketliliği konuşuldu. Bu konuda değerli araştırmaları bulunan Prof. Dr. Sezai Özçelik, çatışma ve olası savaş sürecine ilişkin Aydın Taş’ın sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Özçelik, Ukrayna’nın Donbas’taki topraklarını kurtarmak için olası bir harekat başlatması halinde eğer savaşa iyi hazırlanırsa başarılı olma ihtimalinin olduğunu vurguladı.

Kırım, Türkiye, Ukrayna ve Türk dünyasından konukların yer aldığı, QHA Özel – Ramazan Sohbetleri programında dün Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Özçelik konuk oldu. Programda QHA Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin sorularını cevapladı.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİNDE PUTİN’İN İÇ POLİTİKA HEDEFLERİ NELER?

Prof. Dr. Özçelik, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinin, iç siyasete yönelik Putin tarafından bir hamle olduğunu vurguladı. Özellikle Navalnıy olayıyla bağlantılı olarak Putin’in Rus kamuoyunda güç kaybı yaşadığını belirten Prof. Dr. Özçelik, “Rus kamuoyunu kendi tarafına çekmesi için Putin’in bir hamlesi olduğunu görüyorum. Moskova yönetimi, Donbas’a ilişkin süreçte, Kırım’ı da kullanmasıyla birlikte, ‘Kırım’ı işgal etmesinin ne kadar haklı olduğunu’ Rus halkına anlatmaya çalışıyor, elini güçlendirmeye çalışıyor. Yine Rusya’da, eylül ayında sözde seçimler olacak. Ben Putin’in kendi taraftarlarını konsolide etmek için bu tür yapay krizler çıkardığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kırım Haber Ajansının Facebook sayfasında paylaşılan programın canlı yayınına https://www.facebook.com/qirimhaber/videos/927920604673828” adresinden ulaşabilirsiniz.

RUSYA, UKRAYNA’YA SALDIRIR MI? PUTİN’İN HEDEFİ NE?

Çatışma sürecinin şüphesiz bazı dış politika hedeflerine hizmet ettiğini belirten Prof. Dr. Özçelik, “Biden’ın Putin ile restleşmesi, kullandığı ifadeler olağan dışı ve ilginç ifadeler bununla bağlantılı olarak kriz tırmanıyor. Putin, ‘güçlü bir Rusya, güçlü bir Putin’ imajını güçlendirmek için bu tür hamleler yapıyor.” dedi.

QHA Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş, işgal altındaki Kırım’da yaşanan su sorunu nedeniyle Rusya’nın Ukrayna kıyılarını ele geçirmeye çalıştığı yönünde bir tez ortaya atıldığını vurguladı. Taş, bu konuda bir diğer tezin, Kırım’ın işgali ve Donbas’taki ayrılıkçılar tarafından kontrol edilmesi gibi durumlar nedeniyle Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar olduğunu dile getirdi.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKER SAYISINI HER GEÇEN GÜN ARTIRIYOR

Prof. Dr. Sezai Özçelik, “Kırım’ın işgali önemli bir noktadır. Ben bu konuda bazı sayılar vermek istiyorum. Karadeniz bölgesindeki ülkelerin askeri harcamaları 2000 yılında gayri safi milli hasılalarının yüzde 2.4 iken 2010 yılında yüzde 2.9’a çıktı. 2010-2020 Rus devlet silah alım programına göre, 2020 yılına kadar Ruslar Karadeniz Filosunun yenilenmesi için adımlar atmaya başlamışlardı. Bunun için de tabii Kırım’da vardı. Bu modernizasyonda, denizaltı, füzeler deniz araçları bir çok şey var. Tabii, Rusya bunu yaparken Kırım’daki asker sayısını 25 binden 43 bine kadar artırmayı planlıyor. Bu planlar da aslında aynı şekilde uygulama soktu. 2019’da Kerç Boğazı’nda Ukrayna gemilerinin rehin alınması da aslında Azak Denizi’nde tam bir Rus hakimiyeti hedefleniyor. Şu anda, Putin köprü kurulması nedeniyle askerlerine lojistik destek sağlamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özçelik’in Karadeniz’de Rusya’nın hakimiyet kurma çabalarına ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Dönemin Rus Genelkurmay Başkanı Gerasimov, ‘2016 yılına kadar Türkiye Karadeniz’de tek hakimi olacak’ demişti. Ama 2020-2021 döneminde Rusya’nın Karadeniz Filosu’nu hızla geliştirmesi ve modernize etmesi, bir anlamda Karadeniz’de egemenliğini sağlamış oldu ve tam tersi bir durum gelişti. Diğer taraftan, Ruslar, Kırım’ın işgali öncesinde Karadeniz’de sadece 421 kilometre kıyıya sahipken, işgalden sonra, toplamda 1200 kilometreyi ele geçirmiş durumda. Bununla da yetinmiyor şu anda Ukrayna’nın kıyılarına göz dikiyor. Yani Transdinyester’deki çabaları da buna dahil edersek Karadeniz’de Rusya tam hakimiyet kurma amacı taşıyor.

“EĞER SAVAŞA İYİ HAZIRLANIRSA UKRAYNA’NIN BAŞARILI OLMA İHTİMALİ VARDIR”

Rusya sadece Karadeniz ile yetinmiyor. Suriye’de deniz ve hava üsleri bulunuyor. Rusya’nın Suriye’de ekonomik, siyasi ve kültürel etkisi yer alıyor. Bana göre, Karadeniz şu anda fiilen Rus gölü haline gelmiş durumdadır. Özellikle, 2011’de Karadeniz Filosu’nun yenilenmesi ve Kırım’ın 2014 yılında işgal ile beraber bir süreç işletildi.

Donbas’ta Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı harekat başlatmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Özçelik, “Bu tür bir savaş olursa, Gürcistan sürecinde olduğu gibi kısa sürede tamamlanmaz çok daha uzun sürecektir. Ayrıca kültürel olarak Ukrayna’nın savaşçı Kozak kültürü çok önemlidir. Vatanları için savaşacaklardır. Çünkü, II. Dünya Savaşı’nda en çok kayıp veren Ukrayna halkıdır. Yine, II. Karabağ Savaşı gibi başarılı bir örnek var önünde Ukrayna’nın. Eğer, Ukrayna ordusu çok iyi hazırlanmışsa başarılı olma ihtimali vardır. Yine Türk SİHA’ları da geliyor. Azerbaycan, hem Türkiye’den hem İsrail’den SİHA almıştı. Yine Çin ve Çekya’dan silah ve mühimmat almıştı. Eğer iyi hazırlanırsa, Donbas dahil hatta Kırım dahil başarılı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özçelik, program kapsamında Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Rusya ve ABD arasında gerilen ilişkiler, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta tırmanan kriz de dahil olmak üzere güncel konuları değerlendirdi.

Benzer haber: Prof. Dr. Özçelik: Rusya, Donbas’ta Karabağ’ın rövanşını almak istiyor

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'RUSSIA Rossoshe LUGANSE Ha ÖZEL RAMAZAN SOHBETLERİ 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 21.30'DA UKRAIN SAVAS ÇANLARI QHA f LIVE Tube PROF. DR. SEZAI ÖZÇELİK ÇANKIRI KARATEKIN ÜNİVERSİTESI ULUSLARARASI İLİŞKİLER' görseli olabilir

RUSYA’DAN DONBAS VE KIRIM’A YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT


RUSYA, UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ DONBAS’TA ATEŞKESİ BOZDU

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin 1 Nisan’da dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A YOĞUN ASKER SEVKİYATI

Rusya, yasa dışı bir şekilde inşa ettiği Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a yoğun askeri sevkiyat yapıyor. Rusya’nın Rostov bölgesinden Ukrayna sınırına sevk edilen 85 araçlık dev askeri konvoy, Rus vatandaş tarafından videoya kaydedildi.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE KARADENİZ’İN BİR KISMINI GEMİLERE KAPATTI

Rusya Federasyonunun askeri tatbikat bahanesi ile Karadeniz’in bir kısmını 19 Nisan’dan başlayarak 2021 Ekim ayına kadar yabancı devletlerin gemileri için kapatacağını açıkladı. Rusya’nın kapatma kararını kınayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullandı.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın servisinin dün yaptığı açıklamada, Hazar Denizi Filosuna ait 15 savaş gemisinin Karadeniz’e gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, savaş gemileri, Rus askeri güçlerinin denetiminde Karadeniz’e gönderildi.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.

RUS SİLAHLI GÜÇLERİNİN SALDIRILARI, 2021 YILINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu toplamda 29 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.


AB, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya tam destek verdiğini açıkladı