Pandora Belgeleri: Kremlin'in sözde Kırım sorumlusu Marat Husnullin’in kızının gizli serveti ortaya çıktı

Güncel
Anife Bilal
06 Ekim 2021, 22:47
Anife Bilal
06 Ekim 2021, 22:47

Yakın zaman önce Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumunun (ICIJ) paylaştığı “Pandora Belgeleri” adlı skandal belgelerin arasında Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı ve Rusya Federasyonu’nun sözde Kırım sorumlusu Marat Husnullin’in kızının ismi de yer alıyor. Alina Husnullina’nın 2011 yılında henüz 20 yaşındayken 1,5 milyon avro (euro) değerinde şirkete sahip olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 12 milyon belgenin yer aldığı Pandora Belgeleri, dünya kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü. Dünya liderlerinden sanatçılara, siyasetçilerden milyarderlere kadar bilinmeyenlerin yer aldığı dosya ve belgeler üzerinde, 117 ülkeden 600’den fazla gazeteci çalıştı. Pandora belgelerinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Birleşik Krallık Başbakanı Tony Blair, Ürdün Kralı Abdullah, Çek Başbakanı Andrej Babis ve birçok isme ait bilgiler servis edildi. Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumunun (ICIJ) ortaya çıkardığı gizli belgelere göre, Kremlin yönetimi tarafından işgal edilen Kırım’a “sorumlu” olarak atanan Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin’in kızı Alina Husnullina’nın da, Britanya Virjin Adaları merkezli Brenigton Enterprises Limited offshore şirketinin sahibi olduğu ortaya çıktı. Rusça yayınlanan “Vajnıye İstorii” (Önemli Olaylar) bağımsız medya kuruluşunun hazırladığı haberde, Alina Husnullina’nın 2011 yılında henüz 20 yaşındayken şirketin sahibi olduğuna dikkat çekilerek, “Yasa ihlali yok… Ama bir soru oluşuyor; 20 yaşındaki kız denizaşırı ülkede nasıl offshore sahibi olabilir?” ifadelerine vurgu yapıldı.

1,5 MİLYAR EUROLUK ŞİRKET

Alina Husnullina’nın Brenigton Enterprises Limited şirketi, Kıbrıslı şirket Belasa Ltd’ye aitti. Belasa’nın raporuna göre, 2015 yılında, şirket 1,5 milyon avro değerindeki mülke ve 1,6 milyon avro borca sahipti. İngiliz Virjin Adaları’nda 2011 yılında offshore şirketinin sahibi olan Alina Husnullina, Tataristan’da birkaç işletme sahibi olurken Chistopol Oteli’nin hissesini devraldı. Business Medical Center (aynı zamanda bir otel işletmesi) şirketinin denetim kurulu üyesi ve aynı zamanda yaklaşık 6 bin hektarlık tarım arazisinin sahibi oldu. İki yıl sonra ise Alina, ikamet kaydını Kıbrıs offshore şirketi üzerine satın alınan Moskova’daki elit dairenin adresine aldırdı.

Gazeteciler, Alina’nın servetinin kaynağını, 2020 yılında Rusya Başbakan Yardımcısı olarak atanan babası Marat Husnullin’i işaret ediyor.