Özbekistan’daki üniversitelerde başörtüsü yasaklandı mı? İddialara yalanlama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 14:01
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 14:01

Özbekistan, üniversitelerdeki başörtüsü yasağı iddialarını yalanladı. Özbekistan’daki üniversitelerde başörtüsü ve uzun eteğin yasaklandığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Özbekistanlı bir yetkili, bu tür haberleri, ülkenin imajını lekelemek için yapılan bir girişim olarak nitelendirdi.

Özbekistan’daki üniversitelerde başörtüsü ve uzun eteğin yasaklandığına ilişkin iddialara yetkili makamlardan yalanlama geldi. Özbekistan Yüksek ve Mesleki Eğitim Bakanlığı Sözcüsü Zafar Amirkulov, ülkedeki üniversitelerde başörtüsü ve uzun eteğin yasaklandığına dair sosyal medyada ve bazı basın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktardı. Eğitim Bakanlığı Sözcüsü Amirkulov, “Yüksek ve Mesleki Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin giyinmelerine herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. İnsan hakları ve özgürlükleri önceliğimizdir ve buna saygı duyarız” ifadelerini kullandı.

“ÖZBEKİSTAN’IN İMAJINI LEKELEME GİRİŞİ”

Amirkulov, öğrencilerin kıyafetleriyle ilgili kuralları insan hakları ve özgürlüklerine uygun olarak her üniversitenin kendisinin belirleyeceğini söyledi. Üniversitelerin başörtüsü ve uzun etek konusunda öğrencilere herhangi bir baskı veya sınırlama getirmediğini kaydeden Amirkulov, öğrencilerin bu konuda serbest olduklarını belirtti.

Amirkulov, gerçekle alakası olmadığını vurguladığı bu tür haberlerin, ülkenin imajını lekelemek için yapılan bir girişim olarak nitelendirdi.