Türkiye'de okuyan Azerbaycanlı öğrencilerden basın açıklaması: Karabağ, bizimdir!

20 Temmuz 2020, 14:31

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler, Azerbaycan ordusuna destek gösterisi düzenledi. Türkiye ve Azerbaycan bayrakları altında basın açıklaması yapan öğrenciler, her an ön cepheye koşmaya hazır olduklarını vurguladı.

“BİR EMİRLE EĞİTİMİMİZİ YARIDA BIRAKIP ÖN CEPHEDE SAVAŞMAYA HAZIRIZ”

Azerbaycanlı öğrencilerin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sovyetler Birliğinin dağılmaya başlamasıyla Karabağ sorunu gündeme geldi. Her şey Ermenistan’ın Azerbaycan’da yaşanan güç boşluğundan faydalanarak hak iddia etmesiyle başladı. Dağlık Karabağ nüfusunun çoğunun Ermenilerden oluştuğunu iddia eden Ermenistan Rusya’nın Kafkaslarda uyguladığı nüfus politikasına dayanarak 1991 yılında Hankendi’yi işgal ederek büyük bir savaş başlattı. Bu işgal politikasını sürdürmeye devam eden Ermenistan 26 Şubat 1992’de “Karabağ Savaşı” tarihinin en kanlı savaşı “Hocalı Soykırımı”nının altına imzasını attı. 1991-1994 Karabağ savaşı sırasında 20 bin Azerbaycan Türk’ü şehit edildi, 100 bin kişi yaralandı, 50 bin kişi sakat kaldı, mülteci ve göçmen sayısı ise 1 milyonu aştı. 12 Mayıs 1994 Bişkek Protokolü ile Ateşkes imzalandı ama Ermenistan devleti işgalci, katliamcı siyasetine son vermedi. Ermenistan kendine yakışan bir şekilde ateşkes’e hiçbir zaman uymayarak ara ara sınırlarımızı ihlal ederek sınırlarımızı koruyan askerlerimizi ve sınıra yakın bölgelerdeki halkımızı şehit etti. Dış güçlerin gazına gelen Ermenistan bir hafta önce yani 12 Temmuz 2020 tarihinde ateşkesi yine bozdu. Ermenistanın bu davranışına karşılık Azerbaycan ordusu cevap ateşi açtı ve çatışma halen devam ediyor. Ermenistan devleti bilmelidir ki; Azerbaycan Türkleri Ermenistan’ın bu tecavüzcü siyasetine boyun eğmeyecektir ve gereken yapılacaktır. Yüce Azerbaycan ordusu Erivan’da kadar gidip üçrenkli bayrağını oraya dikebilecek kadar güçlü bir ordudur. Biz Türkiye’de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler olarak bildiriyoruz ki Azerbaycan ordusunu destekliyoruz ve yanındayız. Bir emirle halen devam etmekte olan eğitimimizi yarım bırakıp ön cephede savaşmaya hazırız. Bu beyanımızın göz ardı edilmemesini tarafınıza arz ederiz.”

SINIRDA NE OLDU?

Ermenistan, 12 Temmuz’da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle ağır kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Sürmekte olan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sıcak çatışmalar 18 Temmuz 2020 tarihinde de devam etti. Ermenistan son olarak, 53 defa ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzilerine saldırdı.

Azerbaycan
osmaniye
Bunlara da bakın: