Omsk'ta yangın: 33 hanelik Karakul köyünde Sibirya Tatarlarına ait 25 konut kül oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 12:54
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 12:54

Sibirya’da Novosibirsk’ten sonra en büyük ikinci şehir olan ve Türklerin yoğunlukla yaşadığı Omsk’ta yangın çıktı. Çıkan yangında Sibirya Tatarlarının Karakul adlı köyü tamamen yandı ve çok sayıda kişi evsiz kaldı.

Rusya Federasyonunun Sibirya Federal Bölgesinde bulunan ve Türklerin yoğunlukla yaşadığı Omsk Oblastı’nda 6 Mayıs 2021 tarihinde yangın çıktı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (MÇS) basın servisinin aktardığına göre, öğleden sonra 13:00’te ihbar edilen yangın ancak Moskova saatiyle 02:41’de söndürülebildi. Omsk bölgesindeki Bolsherechensky ilçesine bağlı Karakul köyünde çıkan büyük yangında, kurtarma ekipleri olay yerine varana kadar 14 konutun yanı sıra, barakalar ve bir mağaza küle döndü. Çok sayıda köylü evsiz kaldı. Şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın 15 saatte güçlükle kontrol altına alınabildi.

33 HANELİK TATAR KÖYÜNDE 25 KONUT KÜL OLDU

Çıkan yangında 33 hanelik Karakul köyünde Sibirya Tatarlarına ait 25 konut tamamen kül oldu. Evleri yanan köylüler için 38 kişilik geçici bir barınma merkezi hazırlandı ve köy sakinleri köyde akraba ve komşularıyla kalmayı tercih etti. Köy, Omsk bölgesi valisi Alexander Burkov tarafından ziyaret edildi. Mağdurlar için evlerin aynı yere yapılacağına dair güvence verdi. Omsk Bölgesi Tatarlarının Bölgesel Özerkliği web sitesinde, yangın mağdurlarına yardım etmek için bir bağış toplama etkinliği düzenlendi.

Sibirya'da Yangın Çıktı: Omsk'ta Bir Tatar Köyü Yandı

İHMAL DAVASI AÇILDI

Bölge savcılığına göre, yangının ilk nedeni köy yakınlarındaki sazlıkların tutuşmasıydı. Yangın üzerine ihmal davası açıldı. Davadaki şüpheliler arasında Ulenkul kırsal yerleşim yerinin çalışanları ve başkanı da yer aldı. Bölge Savcılığından, “Yangından etkilenen köyde Sibirya Tatarlarının temsilcileri, şu anda yangının mağdurları için para ve gerekli malzemeleri topluyor. Tazminat, yerleşim yerinin rezerv fonundan ve belediye mahallesinden ikamet edenlere ödenecektir.” açıklaması yapıldı.

Sibirya Tatarlarının Bölgesel Özerkliğinin bulunduğu Karakul köyü (Ulenkul kırsalı) 16. yüzyılda kurulmuştur ve ana sakinleri Sibirya Tatarlarıdır.