Nobel Ödüllü Aziz Sancar'dan Karabağ'a Zafer ziyareti: Şuşa'da şükür namazı kıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2021, 16:50
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2021, 16:50

Nobel Kimya Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı toprakları Karabağ’ı ve Azerbaycan’ın Kültür Başkenti Şuşa’yı ziyaret etti. Azerbaycan’ın, topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak için 2020’de gerçekleştirdiği 44 günlük savaşı gece gündüz takip ettiğini ve onur duyduğunu belirten Prof. Dr. Sancar, “Karabağ Zaferi, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra sadece Azerbaycan’ın değil, Türk dünyasının en büyük zaferidir” dedi.

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi tarafından düzenlenen Ekonomi Forumu’na katıldı. Bakü’deki forumda konuşan Sancar, “Kurtulursa kendime Şuşa’da iki rekât namaz kılma sözü vermiştim, Allah’a şükür bunu yapabildim” ifadelerini kullandı. Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar, Türk dünyasına ilişkin, “Kaynaklarımız var. Büyük potansiyelimiz var. Yeter ki gücümüzü temel bilime verelim. Çocuklarımızı deneysel bilime alıştıralım” diye konuştu.

AZİZ SANCAR’DAN BİLİME YATIRIM VURGUSU

Sancar, “Tam bağımsızlık ve hakkımızı koruyabilecek seviyeye ulaşmayı istiyorsak temel bilime yatırım yapmalıyız. Ben bir Türk milliyetçisiyim. Bilimde kuvvetli olmazsan dış güçlere karşı koyamazsın. İHA ve SİHA’larımızın temelinde bilim var” ifadelerine vurgu yaptı.

AZİZ SANCAR ŞUŞA’DA ŞÜKÜR NAMAZI KILDI

Şuşa’nın, Azerbaycan’ın Kültür Başkenti ilan edildiğine vurgu yapan Sancar, “Kendime, Şuşa işgalden kurtulduktan sonra, Şuşa camisine gidip 2 rekat namaz kılacağım diye söz vermiştim. Bundan sonra ölürsem artık gözüm arkada kalmaz diye düşünüyorum. Allah’a şükür, bunu yapabildim” dedi.

SANCAR, ALİYEV İLE KARABAĞ SAVAŞI’NI KONUŞTU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile güzel ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Sancar, “Karabağ Savaşını konuştuk. Batı’nın Karabağ Savaşı sırasındaki iki yüzlülüğünü konuştuk. AGİT Minsk Grubu’nun 30 yıllık iki yüzlüğünü konuştuk.” dedi.

“BİLİM İNSANIYIM VE TÜRK MİLLİYETÇİSİYİM”

Sancar, “Bilim insanıyım ve Türk milliyetçisiyim bunu her zaman söylerim ve her yaptığım işte bunun bir etkisi vardır. Türk milliyetçisi olmanın önemli bir yönü de bilimde kuvvetli olmaktır. Bilimde kuvvetli olmazsak, istediğin kadar milliyetçi ol, istediğin kadar vatanını sev dış güçlerin yaptığına karşı koyamazsın ve onların istediğini yaparsın” ifadelerini kullandı.

“KARABAĞ’DA TAM BİR VAHŞET MANZARASI VAR: İNSAN İNSANA BUNU NASIL YAPAR?”

Füzuli’ye uçakla giderken Karabağ’ın tamamen tahrip edildiğinin açık bir şekilde görüldüğüne değinen Sancar, “Orada ayakta kalan tek bina görmedim, tam bir vahşet manzarası var. Şuşa’da, ayakta duran evler var ama orada da her şey tahrip edilmiş. Hem bizim hem de insanlık için acıklı bir durum. İnsan insana bunu nasıl yapar? O kadar nefret nereden geliyor? Bunu insan yapmaz” dedi.