Nobel Barış Ödülü, Rus işgalindeki Kırım'da baskıları duyuran Novaya Gazeta'ya verildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 19:53
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 19:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki baskıları anlatan Novaya Gazeta Yazı İşleri Müdürü Dmitriy Muratov Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Muratov, ödülü Filipinli gazeteci Mariya Ressa ile paylaştı.

Rusya’da hükümet karşıtı yayınlarıyla tanınan Novaya Gazeta Yazı İşleri Müdürü, gazeteci Dmitriy Muratov ve Filipinli gazeteci Maria Ressa 2021 Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Bu yıl Nobel Barış Ödülü, ifade özgürlüğüne yönelik çabalarından dolayı iki gazeteciye verildi.

Resim

NOVAYA GAZETE, RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DAKİ BASKILARI DUYURUYOR

Novaya Gazeta çalışanları, bir çok tehdit ve öldürülme çalışmalarına rağmen bağımsız gazetecilik faaliyetlerinden vazgeçmedi. Gazete, Rusya’da işgal altındaki Kırım’da yaşanan baskı, insan hakları ihlalleri ve basın özgürlüğüne yönelik engelleri dile getirmekten çekinmediğinden dolayı ödüle layık görüldü. Novaya Gazeta, bu anlamda Kırım’daki gerçekleri aktaran ender gazetelerden birisi olarak biliniyor.

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reis-Andersen, BBC’ye verdiği röportajında, gazetecilerin haklarını savundu. Ayrıca, gazeteci Anna Politkovskaya’nın öldürülmesinin 15. yıl dönümü arifesinde bunu hatırladı.