Netflix'te yayınlanan 'İşaretli Yerden Kesin' çizgi dizgisinde Kapı ve duvara PKK/YPG bayrağı astılar

Güncel
_QHA Ankara
24 Kasım 2021, 14:10
_QHA Ankara
24 Kasım 2021, 14:10

Çevrim içi dizi, film ve belgesel platformlarından belki de en popüleri Netflix’te 18 Kasım’da yayınlanmaya başlayan “Tear Along The Dotted Line (İşaretli Yerden Kesin)” adlı çizgi dizide, bölücü terör örgütü PKK/YPG bayraklarının kapı ve duvarlara asılı olduğu görüntülerin sosyal medya sitelerinde paylaşılmaya başlanması dikkatleri diziye çekti. 15 dakikalık 6 bölümden oluşan dizide yapılan bölücü terör örgütü propagandası özellikle sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

‘’Zerocalcare” mahlasını kullanan İtalyan karikatürist Michele Rech’in, çevrim içi dizi film ve belgesel platformu Netflix’te “Tear Along The Dotted Line (İşaretli Yerden Kesin)” adlı çizgi dizisi 18 Kasım’da yayınlanmaya başlanmıştı. Netflix’in Türkiye bölümünde de  gösterime giren dizinin açıklama kısmında, “Arkadaşlarıyla şehir dışına seyahat eden Romalı bir çizgi roman yazarının, vicdanını temsil eden armadillo ile hayatının gidişatı ve muhtemel bir aşk üzerine kafa yorma hikayeleri” ifadelerine yer verilmiş. Ancak dizinin hikayesi göründüğü kadarıyla açıklamada yer aldığı kadar masum değil. Netflix tarafından yayımlanan tanıtım yazısında ayrıca, “Zerocalcare kendi çizgi romanından uyarlanan bu animasyon diziyi yazdı, yönetti ve ana karakteri seslendirdi” deniliyor.  

“ZEROCALCARE”İN DAHA ÖNCEKİ YAPIMLARINDA DA BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK/YPG’NİN PROPAGANDASINA YER VERİLMİŞ

Kasım 2014’te ilk defa Türkiye-Suriye sınırındaki bölücü terör örgütü kamplarına ziyaretlerde bulunan çizer, bölücü terör örgütünün propagandasını dijital platformlarda üstlenmiş gibi gözüküyor. Çizer, Nisan 2016’da Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden yaptığı ikinci seyahatin ardından iki yüzü aşkın sayfanın daha ayrıntılı anlatıldığı “Kobane Çağrısı” kitabını çıkarmıştı. 

Netfilix’te gizliden yürütülen propaganda sürecinin bu kitapta tamamen aleni bir şekilde yapıldığı ise kitabın kapağı ve içeriğinde açıkça görülüyor.