Netflix'ten Türklerin en eski savaş oyunu hakkında belgesel

16 Haziran 2020, 01:28

Ünlü medya şirketi Netflix, Türk dünyasının ortak değerlerinden geleneksel kökbörü sporunun da yer aldığı belgesel projesini duyurdu.

Kırgızların milli sporu olarak bilinen ve Türk dünyasının ortak değeri olarak kabul edilen kökbörü (oğlak kapma) sporu, geleneksel sporların tanıtıldığı belgeselin bölümleri arasında yer alacak.

Home Game isimli yapım, 26 Haziran 2020’de yayınlanacak. Belgeselde, Kırgız sporcuları ile gerçekleştirilen çekimlerin yer aldığı bir bölümünde yer alacağı öğrenilirken; Türk dünyasının ortak değeri olan kökbörü sporunun incelikleri seyirciyle buluşacak.

TÜRKLERİN EN ESKİ SPORLARINDAN KÖKBÖRÜ

Türklerin en eski savaş oyunu olarak kabul edilen Kökbörü, Kırgızların milli sporu. Spor, başta Kırgızistan olmak üzere Kazakistan ve Özbekistan gibi Orta Asya’nın bazı bölgeleri ile Afganistan’da büyük ilgi görüyor. Kırgızistan’da Kökbörü olarak adlandırılan bu spora, Kazaklarda Kökpar, Farslarda ise Boz kaşi deniliyor. Oyunun farklı bölgelerde Kokbor, Oğlaktartıs, Olakkaptı olarak anıldığı da oluyor. Oyun adını oynandığı hayvandan alıyor. Oyunda oğlak, teke, buzağı ve hatta deve gibi hayvanlar, başları ve ayakları kesilip iç organları boşaltıldıktan sonra dikilerek top gibi kullanılıyor.

Kırgızistan
kökbörü
Netflix