NBA yıldızı Royce White, Uygur Türklerine destek verdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Temmuz 2021, 00:15
Ömer Cihad Kaya
13 Temmuz 2021, 00:15

Eski NBA yıldızı Royce White, ABD’de oynanan BIG3 turnuvasındaki maça, “Free The Uyghurs” yazılı tişörtle çıktı. Ünlü basketbolcu, maçın ardından verdiği röportajda, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ve diğer Türk kökenli halklara yönelik insan hakları ihlallerini durdurması ve toplama kamplarının kapatılması çağrısı yaptı.

NBA oyuncusu Royce White, Uygur Türklerine destek vermek için “Uygurlara özgürlük” yazan tişörtle maça çıktı. ABD’de oynanan özel turnuva BIG3’te boy gösteren eski yıldız, 11 Temmuz 2021’de oynanan maçın ardından Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma dikkat çekti. Kadroları hem eski NBA oyuncularını hem de uluslararası oyuncularından oluşan BIG3 Turnuvası’ndaki maça, Royce White’ın tişörtü damga vurdu. White, milyonlarca Uygur Türkünün Çin’in toplama kamplarında olduğunu kaydederek, buna dikkat çekmek için bu tişörtle çıktığını sözlerine ekledi.

ABD’Lİ BASKETBOLCU ROYCE WHITE, SOSYAL MEDYA HESABINDAN “FREE THE UYGHURS” PAYLAŞIMI YAPTI

NBA yıldızı Royce White, Uygur Türklerine verdiği desteği sosyal medya üzerinden de devam ettirdi.

Ayrıca ünlü basketbolcu, resmi Twitter hesabından, “Kimse adalet ve özgürlük hakkında konuşmak istemiyorsa o zaman bunun hakkında konuşmanız gerekir.” ifadelerini kullandı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Zulme bir yenisi daha eklendi!

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.