NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının gözü Rusya'nın üzerinde

Güncel
_QHA Ankara
29 Kasım 2021, 11:21
_QHA Ankara
29 Kasım 2021, 11:21

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, ittifakın gündemindeki konuları ele almak üzere Letonya’nın başkenti Riga’da bir araya gelecek. gerçekleşecek olan toplantıda gündem maddelerinin başında Rusya geliyor.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, ittifakın gündemindeki konuları ele almak üzere Letonya’nın başkenti Riga’da toplanacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yönetiminde 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde düzenlenmesi planlanan iki günlük toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek. Toplantıya ittifak üyesi olmamasına rağmen Ukrayna ve Gürcistan’ın dışişleri bakanları da katılım sağlayacak.

TOPLANTININ GÜNDEMİ RUSYA’NIN FAALİYETLERİ Mİ?

Davetli ülkelere de bakıldığında toplantının ana gündeminin Rusya’nın bölgedeki faaliyetleri olduğu tahmin ediliyor. Özellikle son dönemde Rus ordusunun Ukrayna sınırında asker ve askeri teçhizatlar yığması üzerine NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD başta olmak üzere Rusya konusu NATO’nun gündeminden uzunca süredir düşmüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, son haftalardaki açıklamalarında sık sık mevcut durumun Rusya’nın 2014’te işgal ettiği Kırım öncesi atmosferi andırdığını, Ukrayna sınırında yürütülen askeri faaliyetlerin şeffaf olmadığı ve soru işaretlerine yol açtığını dile getirmişti.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgalinin sonuçları olduğunu, Rusya’ya ağır şekilde yaptırımlar uygulandığını ise hatırlattı. Benzer bir durumun Donbas’ta tekrarlanmasıyla bunun Moskova için “maliyetleri ve sonuçları” doğuracağına dikkat çekiliyor. NATO yetkilileri, 2014’te gerçekleşen Kırım’ın ilhakı sonrasında ittifakın doğudaki hava, kara ve deniz üzerindeki denetim ve varlığını artırıldığını, Karadeniz ve Baltık Denizi’ndeki güçlerin kuvvetlendirildiğini vurguluyor.

ABD yönetimi de Rusya’nın bölgedeki yayılmacı politikası ve artan askeri faaliyetlerinin bölgede oluşturacağı istikrarsızlığın önüne geçilmesi adına “her seçeneğin masada olduğu” mesajını veriyor.