NATO, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini yakından izlemeyi sürdürecek

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 21:58
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 21:58

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın işgal edilen Kırım’da ve Ukrayna sınırındaki askeri konuşlandırmasını geri çekmesine ilişkin haberlerden memnun olduklarını belirtti. Ayrıca Stoltenberg, NATO’nun bölgedeki durumu yakından izlemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile NATO karargahında görüşmesine ilişkin bugün bir basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırında ve işgal edilen Kırım’da yaptığı askeri yığınağı geri çekmeye başlamasının ardından gerilimin biraz düştüğünü gözlemlediklerini ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Konu ile ilgili gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceklerini belirten Stoltenberg, “Şimdi gelişmeleri ve durumu yakından izleyeceğiz. Rusya’nın Ukrayna içinde ve çevresindeki tüm askeri yığınağını sonlandırmasını, siyasi sürece iyi niyetle girmesini bekliyoruz.” dedi.

UKRAYNA’YA DESTEĞİNİ YİNELEDİ

NATO’nun Ukrayna’ya olan desteğini yineleyen Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya pratik destek ve eğitim desteği verildiğini, reformları yapmada yardım sağladığını belirtti. Öte yandan Rusya’nın son yıllardaki davranış şeklinden endişe duyduklarını belirten Stoltenberg, NATO’nun sadece Ukrayna’ya değil, son diplomat krizinde Çekya’nın da yanında olduğunu vurguladı.

ANİ DENETİMLER SONA ERDİ

Rus Savunma Bakanı Şoygu, 22 Nisan 2021 tarihinde belirlenen tüm hedeflere ulaşıldığına dikkat çekerek, Güney ve Batı Askeri Bölgeleri‘ndeki ani denetimlerin sonlandırılması kararını aldığını açıkladı. İşgal edilen Kırım’da tatbikata katılan birliklerin, 1 Mayıs 2021’e kadar daimi üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.

DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.