NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya, ülkelerin bağımsız ve özgür kararlarına saygı duymalı

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 19:44
qha muhabir
11 Mart 2022, 19:44

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2’nci Antalya Diplomasi Forumu’nda konuştu. Ukrayna’nın NATO üyeliği konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını haksız bulduğunu ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün gerçekleşen 2’nci Antalya Diplomasi Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın NATO üyeliği gündemine değinen Stoltenberg, “Her ülke kendi kararlarını özgürce verebilir. Ukrayna da bunu istiyorsa, Rusya her ülkenin bağımsız ve özgür kararlarına saygı duymalıdır” ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG: UKRAYNA’NIN GÜÇ VE CESARETİNİ HAYRANLIKLA İZLİYORUZ

Stoltenberg konuşmasının devamında, “Ukrayna’nın sahip olduğu güç ve cesareti hayranlıkla izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusu hakkında “NATO’ya katılıp katılmamak Ukrayna’nın kararı. Rusya’nın NATO için bağlayıcı olarak istediği bir sözleşme var. NATO’nun daha fazla genişlememesini taahhüt edeceğimiz bir anlaşma istiyor. Rusya bunun yasaklanmasını istiyor. Ukrayna üyelik isterse, buna hazır olup olmadığına diğer ülkeler bakacak. Önemli olan her ülkenin iradesine saygı duymak” diye konuştu.

PUTİN’E ÇAĞRI

Diğer yandan Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Putin’e savaşı sonlandırması ve kuvvetlerini çekmesi, diplomatik çabalara girişmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG: TÜRKİYE’NİN BARIŞÇIL DİPLOMATİK VE SİYASİ ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın dün Antalya Diplomatik Forumu kapsamında bir araya gelmesine de değinen Stoltenberg, “Türkiye’yi de barışçıl bir çözüme gidebilecek diplomatik ve siyasi süreçleri kolaylaştırma çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum” dedi.