NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

Güncel
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 17:22
Ömer Kaya
07 Nisan 2022, 17:22

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, bugün Brüksel’de ikinci gün oturumları ile devam ediyor. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği toplantı, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açılış konuşması ile başladı. Stoltenberg, Rusya`nın Ukrayna`da başlattığı savaşın Avrupa`da güvenlik ortamını değiştirdiğini vurguladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı devam ediyor. Bugünkü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında; Gürcistan, Finlandiya, İsveç, Avrupa Birliği, Asya Pasifik, Avustralya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Japonya ve Güney Kore’den temsilciler katılım gösterdi. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. NATO toplantısında oturum basına kapalı gerçekleştirildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantının açılış konuşmasında, Ukrayna’ya olan desteği göstermek, Rusya’nın saldırılarını kınamak ve kurallara dayalı uluslararası düzeni savunmak için bir araya gelindiğini kaydetti ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’ya “hoş geldin” dedi.

Resim

Stoltenberg, Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna ve saldırma ihtimali olan müttefiklere ne tür desteklerin verileceği hususunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.