Nariman Celal zorunlu psikiyatri merkezine gönderildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 09:52
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 09:52

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, zorunlu psikiyatri merkezine gönderildi. Avukat Nikolay Polozov, Celal’in 21 ila 28 gün arasında psikiyatri servisinde kalacağını aktardı.

Rus işgali altındaki Kırım’da kurmaca davalar çerçevesinde tutukevinde bulunan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, zorunlu psikiyatri servisine gönderildi. Celal’in avukatı Nikolay Polozov, işgalcilerin baskı araçlarından birisi olan psikiyatri muayenesinin 21-28 gün süreceğini kaydetti. Kırım Tatar siyasi tutsaklar, sık sık Rus işgalci yönetimi tarafından bu tür baskılara maruz kalıyor.

AHTEM ÇİYGÖZ: NARİMAN CELAL, KIRIM TATAR HALKININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNMAYA CEZAEVİNDE DE DEVAM EDECEKTİR

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, işgalci Rusya’nın Kırım Tatar halkına baskıları dile getiren Nariman Celal’in tutukevinde yaşadığı muamele ve zorunlu psikiyatri merkezine götürülmesine tepki gösterdi. Celal’in psikolojik bir sorunu olmadığı halde onun direncini kırmak için bu tür bir faaliyete girişildiğini kaydeden Çiygöz şöyle konuştu:

Neriman Celal, öncelikle Kırım Tatar Milli Meclisinin bir temsilcisi olarak yasa dışı bir şekilde tutuklandı. O eminim, bunu gayet iyi biliyor. Nariman’dan aldığımız mektuplarda, geçici olarak içinde bulunduğu gerçeklikten sorumlu olduğunu görüyoruz. İşgalci gücün halkımıza karşı işlediği suçları seslendirme rolünü üstlenen Kırım Tatarlarının liderlerinden biri olarak, Kırım Tatar halkının özgürlüğünü ve geleceğini savunarak, cezaevinde de savaşmaya devam edecektir.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

Kırım'da işgalci Rus güçleri, Nariman Celal'e ağır suçlamalar yöneltti

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

Bir 1 kişi, sakal ve ayakta görseli olabilir

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.